Brokolinin sağlığa faydaları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Brokolinin sağlığa faydaları

İçermiş olduğu potasyum ve demir sayesinde, başta kansızlık olmak üzere brokolinin sağlığa faydaları bir hayli fazladır. Eklem ağrılarıyla savaşmak için ideal besinlerden biri olan brokoli, düşük kalorisi ve zengin besin içeriği ile uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Türkiye’de tüketim sıklığı az olsa da onun sağlığa faydalarını öğrendikten sonra, mutfağınızdan eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, lutein, selenyum, folik asit, fosfor, potasyum, kalsiyum ve demir gibi minerallerin yanı sıra brokolinin içeriğinde bol miktarda C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Tüm bu değerleri ile birlikte brokolinin faydaları şunlardır;

Troid Sağlığını Korur

Koyu yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi brokolide tiroid sağlığının korunmasında önemli etkilere sahiptir. Hipotiroidi hastalarına tavsiye edilen sebze, içerdiği fitokimyasallar ile tiroid hormonu üretiminde etkilidir. Hipotiroidi hastalarında rahatsızlığın semptomlarını azaltacak etkilere sahip olup,  ayrıca rahatsızlığın önlenmesine de yardımcıdır.

Cilt ve Saçlara Faydalıdır

Antioksidan bakımından zengin olması, ciltteki hücre yenilenmesini sağlamaya yardımcı olur. Vücudu detoksifiye edici içerikler barındırması sebebiyle daha genç görünmek için yardımcı besinlerden biridir.

Karaciğer fonksiyonunun artırılması ve kanı temizlemeye yardımcı olması gibi özellikler de düzenli brokoli tüketen kişilerde de görülebilir. Bu da doğrudan saç sağlığına fayda etmektedir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu gibi sağlıklı bir cilt görünümü için de tavsiye edilen besinlerden biridir.

Eklem Ağrılarını Azaltır

İçeriğinde potasyum ve glutatyon bol miktarda bulunur. Bu sayede eklem ve kas ağrılarının hafiflemesine yardımcıdır. Düzenli tüketildiğinde eklemlerdeki kıkırdak dokunun korunmasına fayda sağlar.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Anti kanserojen yiyecekler arasında sayabileceğimiz brokolinin sağlığa faydaları arasında belki de en önemlisi, kanseri önlemeye yardımcı bir besin olmasıdır. İçermiş olduğu vitaminler ve mineral bileşikleri ile kanserli hücrelerin görülme olasılığını azaltır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin yayılmasını da önlemeye yardımcıdır.

Özellikle karaciğer, böbrek, prostat ve meme kanseri gibi rahatsızlıkların önlenmesinde tavsiye edilen sebzeler arasında yer alır.

Kardiyovasküler Sistemi Güçlendirir

Kalp sağlığına ve vücuttaki ana arterlere çok fazla katkısı bulunmaktadır. İçerdiği lif vücut için en önemli bileşiklerden biri olup, kardiyovasküler sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Beta-karoten, zeaksantin ve A vitamini içeriği ile göz sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Başta güneşin gözler üzerindeki zararlı etkilerini azaltmakla birlikte, katarak gibi önemli göz problemlerinin görülme riskini de azaltmaktadır.

Hamileler İçin Mükemmel Bir Besindir

Hamile kadınların en fazla dikkat etmesi gereken şeylerden biri sağlıklı beslenmedir. Anne karnında bebeğin büyüyüp gelişmesi için sebze tüketimi büyük önem taşıyor. Bu yüzden zengin içeriklere sahip sebzelerin tüketilmesi gebelik sürecinde en önemli tavsiyelerden biridir.

Antioksidanlar, mineraller ve vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı şekilde gelişimine yardımcı olur.

Kalbe İyi Gelir

Potasyum ve folik asit içeren brokolinin faydaları arasında, kalp ve damar sağlığını koruması da öne çıkanlardan biridir. Kalp hastalıklarını önleyen brokoli, özellikle kalp krizleri ve damar sertliğinin görülme olasılığını azaltır. Diğer taraftan yüksek tansiyonu düşürücü özelliklerinin de bulunması, bu sebzeyi kalp için daha sağlıklı hale getirmektedir.

Anemiyi Azaltır

En fazla demir içeren sebzelerden biri olması nedeniyle, anemi hastaları için ideal besinler arasında yer alır. Anemi görülme olasılığını azalttığı gibi, kansızlıktan muzdarip olan kişiler için de faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle kansızlığın arttığı dönemler olan hamilelik ve adet dönemlerinde kadınlara sıklıkla tavsiye edilir.

Sindirim Sistemini İyileştirir

B kompleksi vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. İçermiş olduğu enzimler gıdaların sindirimine yardımcı olur. Şişkinlik çeken ve bağırsak florası problemleri bulunan kişilerin, haftada en az bir kez brokoli tüketmeleri tavsiye edilir.

Diğer taraftan bilindiği gibi lif içerikli besinler sindirim sistemi için faydalıdır. Brokolinin zengin bir lif kaynağı olduğu düşünüldüğünde, sindirim sistemi üzerindeki faydaları daha net anlaşılacaktır.

Merkezi Sinir Sistemine İyi Gelir

Ruh halinin iyileşmesi için sağlıklı beslenme rutini oluşturmak önemlidir. Dopamin üretimine yardımcı olması nedeniyle brokoli depresyon ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı hale gelmesi için faydalıdır. Diğer taraftan gerginlik ve sinirlilik halinin azaltılması için de düzenli şekilde brokoli tüketebilirsiniz.

Kemik Problemlerini Azaltır

Bol miktarda kalsiyum içeren brokolinin kemik sağlığına da faydaları bulunmaktadır. Eklem ve kemik problemlerinin azaltılması için faydalıdır. Kıkırdak yapıdaki hasarların önlenmesi için birçok enzim brokoli içeriğinde bulunmaktadır.

Enflamasyonu Kontrol Eder

Vücudun travma, zararlı maddelerin etkileri ve sıvı birikmesi gibi durumlarda daha az zarar görmesini sağlar. Ayrıca iyileşme sürecinin önemli bir parçası olarak, farklı hastalıkların görülme olasılığını da azaltır. İltihabı kontrol altında tutmak için tüm koyu yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, brokolinin sağlığa faydaları bulunmaktadır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir