Kleptomani Nedir? Hırsızlık Hastalığı ve Tedavisi
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Kleptomani Nedir? Hırsızlık Hastalığı ve Tedavisi

Kleptomani, gelecekte büyük sorunlara neden olabilecek, nadir görülen bir ruhsal bozukluktur. İnsanların sık sık hakkında araştırma yaptığı kleptomani nedir? Hırsızlık hastalığı ve tedavisi nasıl olur? Kleptomani belirtileri nelerdir? Yazımızın devamını okuyarak kleptomani hastalığı ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Kleptomani Nedir? 

Kleptomani bir dürtü kontrol bozukluğudur ve normal bir hırsızlık durumu ile karıştırılmamalıdır. Kleptomani, bu rahatsızlığı olan insanların çalma dürtüsünü bastırmasını engel olur. 

Kleptomani, “hırsız” anlamına gelen Yunanca “Kleptes” gelmektedir. Kleptomani, bireylerin ihtiyaç duymadıkları şeyleri çalmalarına neden olan güçlü bir dürtüdür. Hırsızlık dürtüsü o kadar güçlüdür ki, çalmak istemeyen insanlar bile onu durduramaz. Kleptomani hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Bireyler, çalma dürtüsü nedeniyle mağaza ve marketlerden ürün çalarlar. Kleptomani, insanların arkadaşlarından ve ailelerinden bile eşyalarını çalmalarına neden olur. Çalma dürtüsü olan insanlar, genellikle çaldıkları andan itibaren pişmanlık duymaya başlarlar. 

Kleptomani Belirtileri Nelerdir?

Kleptomani Nedir? Hırsızlık Hastalığı ve Tedavisi
Kleptomani Nedir? Hırsızlık Hastalığı ve Tedavisi

 

Kleptomani utanç verici bir hastalık olarak kabul edildiğinden, genellikle gizli tutulur ve tedavi için uzmanlara danışılmaz. Ancak birçok hastalık türünde olduğu gibi kleptomaninin de erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Kişi tedavi edilmezse ileride hukuki sorunlarla karşılaşabilir. Hırsızlık belirtileri aşağıdakileri içerebilir: 

  • İstenmeyen, değersiz ve hatta satın alınamayan eşyaları çalmak için güçlü bir istek duyma ve bu isteği kontrol etmekte güçlük çekme 
  • Çalma istediği geldiği zaman oluşan gerginlik ve kaygı 
  • Çalma işlemi sonrasında gerginlik ve kaygı duyguları yerini sakinleşmeye, rahatlamaya ve tatmin olmaya bırakır 
  • Çalma dürtüsü sıklıkla tekrarlanır ve karşı konulamaz 

Kleptomani Hastalığının Tedavisi 

Kleptomani hem özel hayatta hem de iş hayatında tedavi edilmediği takdirde bireyler ve çevrelerinde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Utanç ve psikolojik destek alma korkusu insanları durumlarını saklamaya motive ederken, yardım almak ve bir uzman tarafından tedavi edilmek son derece önemlidir. Tedavi olmadan, kleptomani bir ömür boyu sürebilir. 

Tedavide en önemli adım her hastalıkta olduğu gibi erken dönemde doğru tanı koymaktır. Erken ve doğru teşhis için hastanın bunun bir hastalık olduğunun farkında olması ve yaşadıklarını doktora utanmadan anlatması gerekmektedir. 

Kleptomani hastalığının nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kleptomani hastalığının tedavisine yönelik yerleşik ve standart bir yaklaşım yoktur, ancak bu konudaki araştırmalar halen devam etmektedir. Dünya çapında kleptomaninin tedavisi için önerilen tek bir ilaç türü yoktur. Bu nedenle tedavi için kullanılan yöntem kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tedavi temel olarak iki tür uygulamaya ayrılır: ilaç tedavisi ve psikoterapi. Bu iki tedavi türü birlikte de kullanılabilir. Burada uzmanın kararı önemlidir. 

Kleptomanisi olan kişiler genellikle tedaviye direnç göstermektedirler. Yakınları tarafından zorla hastaneye kaldırılanların tedaviye daha dirençli olduğu görülmektedir. Bu da tedavi sürecini olumsuz etkiler. Kişi, mahrem veya sosyal çevresinde asla küçük düşürülmemeli veya kesinlikle aşağılanmamalıdır. Kleptomani hastalığı olan kişinin yakınları, bu durumun bir hastalık olduğunu ve eğer kendisi de isterse tedavi olabileceğine dair söylemlerde bulunması önerilmektedir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir