Mutsuz Bir İlişkiniz Varsa Ne Yapmalısınız?
  1. Anasayfa
  2. Aşk & Cinsellik

Mutsuz Bir İlişkiniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Sevdiğiniz kişiyle olan ilişkinizde mutlu olmadığınızı kendinizin bile kabul etmesi zor olabilir. Sürekli kavgalar, aranızdaki artan mesafe ya da soğukluk nedeniyle ayrılığın yaklaştığına dair şüpheler içinizi kemirmeye başlamış olabilir. Peki, bu şekilde mutsuz bir ilişkiniz varsa ne yapmalısınız?

Mutsuz Bir İlişkiniz Varsa Ne Yapmalısınız? Mutsuz İlişkilerin Nedenleri Nelerdir?

İlişkilerde mutsuzluğa neden olabilecek sebeplerden bazıları şunlardır;

  • Geçmişe tutunmak: İnsanlar ilişkilerinde işlerin daha kolay olduğu ve çok stresli olmadığı altın günleri ya da zamanları hatırladıklarında kendilerini mutsuz ilişkiler içinde bulma eğilimindedirler. İnsanlar enerjilerini var olmaya ve mevcut çatışmaları düzeltmeye kanalize etmek yerine bu hatıralara tutunurlar.
  • Farklı inançlara ve değerlere sahip olmak: Temel değerlerin ve inançların paylaşılmadığı ilişkilerde her şey ilk başlarda yolunda gitse de ilerleyen zamanlarda fikir ve davranış çatışmalarının yaşanması olasıdır.
  • Birbirini değiştirmeye çalışmak: Mutsuz ilişkilere yol açan bir diğer önemli faktör de birbirini değiştirmeye çalışan bireylerdir. İlişkideki taraflar, her kararını ve eşine verdiği yanıtı haklı çıkarmak zorundaymış gibi hissetmeye başlayacaktır.

Mutsuz Bir İlişki Nasıl Düzelir?

  • Neyin yanlış olduğunu belirleyin: İlk olarak, ilişkide neyin iyi gitmediğini belirleyin ve düzeltmek için çaba sarf edin.
  • İlişkinizin kurtarılmaya değer olup olmadığına karar verin: İlişkinizi kurtarmak için enerji harcamak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Bu noktada kendinize karşı dürüst olmanız gerekiyor.
  • Dürüstçe iletişim kurun: Birlikte olduğunuz kişi ile dürüst bir iletişim kurmanız gerekiyor. Sert eleştirmeci ve suçlayıcı tavır takınmamalısınız. İlişkinizin geliştirmek istediğiniz yönlerini ve mevcut durumuna ikinizin de katkıda bulunma yollarını paylaşın.
  • Çözümleri birlikte bulun: Çözüm odaklı olun. Sorunların ikinizi de ayırmasına izin vermeyin.
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir