Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu 
  1. Anasayfa
  2. Aşk & Cinsellik

Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu 

Kadın ve evlilik üzerine insanları düşünmeye sevk eden, günümüz modern hayatının kolaylıkları kadar, ilişkileri dejenere eden taraflarının da ele alındığı Kadın Ruhu kitabı kime ait? konusu nedir? Soruları araştırılmaktadır. Kitap, Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından yazılmıştır. 256 sayfa olan kitap Tolstoy’un önemli yapıtlarından biridir. Evlilik, kadın- erkek ilişkileri, cinsellik gibi konuların ele alındığı çarpıcı görüşlerin belirtildiği kitap döneminde büyük yankı oluşturmuş ve çeşitli yollarla kitabın basımının ve dağıtımının engellenmesi için uğraş verilmiştir. 

Kadının Ruhu, Tolstoy’un, dönemin kadın-erkek ilişkilerine yönelik kaleme aldığı iki öyküden oluşan bir kitaptır. İlk öykü Hüzünlü Evlilik, bir tren yolculuğuyla başlayarak ilerliyor. Öykü de evlilik olarak adlandırılan kurumun sanıldığının aksine çarpıcı detayları mükemmellikle kurulan cümlelerle okuyucuya aktarılıyor. İkinci öykü, kitaba adını veren, Kadın Ruhu öyküsüdür. Evli bir kadının iç dünyasına dair güzel detaylar ele alınarak işlenen bir öyküdür.  

Kitabı okurken hayatın içindeyken göremediğimiz birçok şeyi hayatın sonuna geldiğimizde fark edebildiğimiz algı ile baş başa kalarak, o zamanlardan bugüne kadına bakışın nasıl geliştiğini ya da gelişmediğini düşünme fırsatı yakalıyoruz. 

Kadın Ruhunu Anlamak 

Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu 
Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu

Erkekler konusunda kadınların en büyük şikâyeti erkeklerin kadın ruhundan anlamaması konusudur. Kadınlar erkeklere göre daha detaycıdır. Özellikle günümüz evliliklerin en büyük sorunu haline gelen bu konu yüzünden zaman zaman evlilikler bitebilmekte. 

Kadın ruhundan anlayan, kadınını mutlu etmesini bilen, onu şımartan bir erkekle birlikte olma şansı kadınların en çok diledikleri şeylerden biridir. Peki kadın ruhundan anlamak sanıldığı kadar zor bir şey midir?  

Kadın ruhundan anlamak tabirinin tanımı kesin olarak yapılacak bir şey değildir. Çünkü bu tanım kişiden kişiye göre değişir. Çünkü kadınlar olarak hepimizin beklentileri ve düşüncüleri birbirinden farklıdır. Kimi kadınlar, aklından geçeni erkeğin tahmin etmesini beklerken kimi kadınlar ise erkeğin sürprizler yapmasını, kendisini şaşırtmasını, şımartmasını bekler.  

Sade bir evlenme teklifi kimi kadın için olması gerektiği kadar romantik iken kimisi için öyle dümdüz bir cümle yeterli değildir. Tek taşlar tatlılardan çıksın, gül yaprakları yollarına serilsin, sürprizler hazırlansın ister.  

Fakat çoğu kadının bildiği bir şey vardır ki, erkekler kadınlar gibi detaylara takılmazlar ve düz mantığa sahiptirler. Erkeklerin mantığı açık ve nettir. Kadınlar arasında yaşamış, annesine ve kız kardeşlerine iyi davranmış veya hayatında çok kadın tanımış bir erkekse kadınları tanır ve evlenme teklifi veya doğum günü sürprizi yapmasını bilir. Ama bu kadar! Birlikte olduğu kadının ömrü boyunca kendini yormasını istemez, akıl okuyarak yaşayamaz. Açık olunmasını tercih eder. Aynı zamanda yaptıklarının mutluluğuna yansımasını ister. Düşünemediği için, yapamadıklarını değil, yapabildiklerinin görülüp takdir edilmesini ister. 

Kadın Ruhundan Anlayan Erkekler 

Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu 
Kadın Ruhu Kitabı Kime Ait? Konusu

Kadın ruhunu anlayan erkekler; kadına kadınlığını hissettiren, nasıl hissettiğini, ne düşündüğünü, nelerden hoşlandığını bilen erkektir. Sadece özel durumlarda ya da bir tartışmadan sonra özür dilemek maksadıyla sevgilisine çiçek almaz ve özür dilemez onu her zaman gülümsetmeye çalışır. Bencil değildir, kendini bırakmaz. Sevdiği kadınla her zaman ilk günkü gibi ilgilenir, güzel şeyler söyler, üzmemeye çalışır, sahiplenir ama küçültmez, gücendirmez. Çevresindeki insanları sorgulamaz, onlara güvenir. Ne giydiği umrunda değildir, onun gözünde her haliyle güzel ve özeldir. Onu bu konuda kısıtlamaz kadını zaten neyi nerede ne giyeceğini bilir. Kadını için sempati duymasa da ailesine saygı duyar, onlara karşı şefkat ve yardımseverlik gösterir.  

Sevdiği kadının neye değer verdiğini umursar ve bilir. Küçük ama önemli detayları her zaman hatırlar. Kadın onu arkadaşlarıyla tanıştırmayı çok ister ve gönül rahatlığıyla ailesine katabilir. Kadın ruhundan anlayan erkek; kadınının en yakın arkadaşı, dostu, eşi, danıştığı kişi her şeyi olur. Gün için sevdiği kadını aramayı, gece yatarken sesini duyarak günü bitirmeyi ve sabah onun sesiyle güne başlamayı bilir. Zaman zaman kadını için yemek pişirerek ve onunla izleyeceği filmleri seçerek güzel bir gün planlar. Geceleri çoğu çift köşede oturup televizyon seyreder, sohbet olmaz, kahkaha olmaz, bağlantı olmaz, bir kadının ruhunu anlayan bir erkek ise kadını ile vakit geçirerek, konuşarak keyifli anlar yaratmaya çalışır.  Kelimelerden daha fazlasını konuşurlar ve kadınlar zamanla kendilerini hayallerini yaşarken bulurlar. 

Kadın ruhundan anlayan bir erkek kısacası bir kadın, bir kadının nasıl hissettiğini ve düşündüğünü anlayan, ruhuna dokunabilen bir erkekle birlikte olduğunda kadın gibi hisseder. Minnettardır ve sevgisini gösterir. Sadece erkeğine güvenerek ve arkasına bakmadan akıllıca kararlar verebilir ve hayatını ona vermeye, onunla paylaşmaya hazırdır. Küçük şeyler sorun olmaktan çıkar ve el ele iyiye ve kötüye birlikte yürünür. Ancak bir ilişkide yalnızca erkeklerin kadının ruhunu anlamasının değil, kadınların da erkeğin ruhunu anlamasının önemli olduğu unutulmamalıdır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir