Poğaça Kaç Derecede Pişer?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası
Trendlerdeki Yazı

Poğaça Kaç Derecede Pişer?

Genellikle 170 veya 180 derecelik bir poğaça pişirmek için yeterlidir. Poğaçanın pişme süresi fırın sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Poğaça kaç derecede pişer? Poğaça kaç dakikada pişer? Gelin, bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim. 

Poğaça Kaç Derecede ve Kaç Dakikada Pişer? 

Yemek kültürünün en lezzetli yemeklerinden biri de hiç şüphesiz hamur işleridir. Özellikle hamur işleri Türk mutfağının ayrılmaz bir parçası olduğundan evde veya farklı mekanlarda yapılabilir. Bu hamur işleri mayalı veya mayasız yapılabilir ve belirli malzemelerle işlenir. Tabii ki, tam kıvamı ve doğru lezzeti elde etmek için kaç dakika veya derece pişirmeniz gerektiğini bilmek gerekiyor. Böylece her zevke uygun hamur işleri hazırlama imkânı vardır. 

Genellikle 170 veya 180 derecelik bir sıcaklık poğaça pişirmek için yeterlidir. Bu aralıkta ele alınan derecelerin sayısının 175 derecenin biraz üzerinde olduğunu düşünün. Tabii ki fırındaki hamurların düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. Poğaçaların üzeri kızardıktan sonra fırından çıkartarak sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Hamurun türü ne olursa olsun, hamur evrensel olduğu için ortalama olarak 175 derecelik fırında pişirmek yeterlidir. 

Poğaçanın pişme süresi ise fırın sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Ancak tam kıvamında lezzetli bir poğaça yapmak için 175 derece yeterliyken ortalama pişirme süresi buna göre 20 veya 25 dakika yeterli olacaktır. Tabii ki, fırın sıcaklığını yükseltmek veya düşürmek, poğaçanın daha erken veya daha geç pişmesine neden olabilir. Ancak bu sefer poğaça yanabilir ya da çiğ kalabilir. 175 derecede 20 veya 25 dakika pişirmek özellikle hamurun içinin de pişmesi için yeterli olacaktır. 

Poğaça Nasıl Yapılır? 

Poğaça Kaç Derecede Pişer?
Poğaça Kaç Derecede Pişer?

Malzemeler 

  • 1 su bardağı ılık su 
  • 1 su bardağı ılık süt 
  • 2 paket kuru maya 
  • 4 yemek kaşığı toz şeker 
  • 2 çay kaşığı tuz 
  • 1 tane yumurta 
  • 2 su bardağı un 

Yapılışı 

İlk olarak ılık su ve ılık sütü bir kapta kuru maya ve toz şeker ile birleştirin ve 5 dakika çırpın. Maya eridikten sonra yumurtaları ve tuzu ekleyin. Unu yavaşça karıştırın ve tamamen kâseye dökün. Daha sonra hamurun üzerini streçle kapatıp oda sıcaklığında 40 veya 45 dakika bekletin. Daha sonra hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak şekil vermeye başlayın. Hazırladığınız malzemeleri tepsiye dizip yumurta sarısı sürüp susam ekebilirsiniz. Daha sonra yaklaşık 10 dakika daha tepsi mayalaması yapın. Tepsiye pişirme kâğıdı koymayı unutmayın. Poğaçalara tepsi mayası yaptıktan sonra pişirebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir