Evde ısı tasarrufu nasıl sağlanır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Evde ısı tasarrufu nasıl sağlanır?

Bir yandan pandemi sürecinin etki ettiği ekonomik durum ve diğer yandan kış aylarının gelmesi ile birlikte ısınma maliyetleri, herkesi fazlasıyla düşündürmeye başladı. Evde ısı tasarrufu nasıl sağlanır? Başlığı altında farklı birkaç yöntemle, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları hakkında ipuçları sunduk.

Aşağıdaki yer alan tavsiyeleri uyguladığınızda, %30 oranında ısınma maliyetlerini düşürmek mümkün olacaktır.

Evde Isı Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Isı Yalıtımı

Özellikle yüksek binalarda oturanlar için bina yüzeyinin yalıtımsız olması, ısı tasarrufu açısından büyük bir kayıptır. Ancak dış cephe mantolaması yapmak için bina sakinlerinin tamamını ikna etmek, sizin için kolay olmayacaktır.

Bunun yerine dilerseniz dairenizin dış cepheye bakan kısımlarını, içerden mantolama yaptırarak önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlanabilir. Dış cephe mantolama imkânının olmadığı durumlarda tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de ısı yalıtım levhaları kullanmaktır. Dış duvarlara mantolama yapmak yerine iç yüzeylerde ısı yalıtım levhaları kullanmak, daha ideal bir çözüm olacaktır.

Doğalgaz Tasarrufu Sağlayın

Evde ısı tasarrufu sağlayacak yöntemleri arasında, tasarrufa yönelik adımları başında atmak en önemlisidir. Bu yüzden doğalgaz tasarrufunun sağlıklı bir şekilde yapılması, ısınma maliyetlerinizi fazlasıyla düşürecektir. Doğalgaz tasarrufu yapmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Kombiyi Komple Kapatmayın

Doğalgazı evde yokken kapatıp eve geldikten sonra açmak, asla işe yarar bir tasarruf yöntemi değildir. Hatta bu yöntem doğalgaz faturasının daha fazla gelmesine sebep olacaktır. Bunun yerine kombiyi kısmak daha işe yarar bir çözümdür.

Kullanmadığınız Odaların Peteklerini Kapatmayın

Evinizde kullanmadığınız odaların peteklerini kapatmak yerine, daha düşük ayara alıp en azından ortamın ılık kalmasını sağlamak daha faydalıdır. Şayet odayı hiçbir şekilde kullanmıyorsanız, peteği o zaman tamamen kapatabilirsiniz.

Peteklerin Arkasına Isı Yalıtım Levhaları Koyun

Açık peteklerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymak, evde ısı tasarrufu sağlayacak yöntemler arasındaki en faydalı yöntemlerden biridir. Bunu yaparak %5 oranına kadar doğalgaz tasarrufu sağlanması mümkündür.

Radyatörlerin Önünü Kapatmayın

Doğalgaz peteklerinin önünü eşyalar ile kapatmak, ısınma maliyetinin artmasına neden olan etkenlerden biridir. Ortam ısısı ayarlanan seviyede sağlanamayacağı için doğalgaz daha fazla yanacak ve bu durum faturanıza yansıyacaktır.

Perde Kullanımına Dikkat Edin

Diğer yandan perdelerinizi kapalı tutarak pencereden doğrudan hava akışı gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz. Perdelerinizi kapalı tutup fazlalık kısmına mutlaka doğalgaz peteğinin arka tarafında tutmalısınız.

Halı ve Kilim Kullanın

Zemin sıcaklığının oda içerisindeki etkisi büyüktür. Bu yüzden zeminlerde mutlaka halı veya kilim gibi eşyalar kullanarak, zemin ısısını sağlayıp ısınma maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Pencere Kalitesine Dikkat Edin

Pencereleriniz eski ve ısı yalıtımı sağlamıyorsa, imkânlarımız çerçevesinde pencerelerinizi yeni nesil sistemler ile değiştirerek büyük oranda tasarruf sağlanabilir.

Zaman Ayarlı ve Yoğuşmalı Kombi Kullanmak

Evde ısı tasarrufu sağlayacak yöntemler arasında uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombi kullanımıdır. Kombi ayarının evde olup olmadığınıza göre yapılması, tasarruf açısından fayda sağlar. Diğer yandan yoğuşmalı kombiler elektrik ve yakıttan tasarruf için en ideal cihazlardır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir