İktidarsızlık Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Genel

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık, tıpta erektil disfonksiyon olarak tanımlanan penisin sertleşememesini ifade eden bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel birleşme için penisin sertleşmesi gerekmektedir. İktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerde ya penis sertleşmemekte ya da sertliğini uzun süre koruyamamaktadır. Bu da cinsel birleşme için ciddi bir sorun teşkil etmektedir.  İktidarsızlık yaşayanların hem ikili ilişkileri çatırdamakta hem de bu çiftler çocuk yapma ile ilgili sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu yüzden iktidarsızlık sorunu yaşayanların, ihmal etmeden sorunun çözümüne yönelik adımlar atması gerekmektedir.

İktidarsızlık Nedenleri ve Belirtileri

Türkiye’de neredeyse yüzde yetmiş erkekte görülebilen bu yüzden de yaygın bir sorun olan iktidarsızlık nedir neden olur peki? İktidarsızlığın en belirgin sebebi yaştır. Yani, yaşa bağlı olarak görülme olasılığı artmaktadır. Dünyanın nüfusunun yaşlandığı da düşünülürse artık iktidarsızlık sorununun daha sık görüleceği de bir gerçektir. Yaş dışında yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, hareketsizlik, şeker hastalığı, nörolojik hastalıklar, hormonal bozukluklar, bazı ameliyatlar da iktidarsızlığın altında yatan neden olabilmektedir. Özellikle kardiyo vasküler rahatsızlığı olanlarda çok sık görülen iktidarsızlık nasıl teşhis edilir diye sorulacak olunursa iktidarsızlığı teşhis etmenin ilk aşaması sorunu yaşayan kişiden geçmektedir. Siz bu sorunu en az 3 ilişkinin birinde yaşıyorsanız artık bir doktora görünmenin vakti gelmiş demektir.

İktidarsızlık Teşhisi Nasıl Konur?

Öncelikle hastanın durumdan rahatsız olacak kadar bu sorunu yaşaması ve uzman bir üroloğa başvurması gerekmektedir. Doktorlar da bu konuda aceleci davranmamalı öncelikle sorunun kaynağını anlamaya çalışmalıdır. Çünkü iktidarsızlık sorunu yaşayanların önemli bir çoğunluğu psikolojik kaynaklı olarak bu duruma düşmektedir. Özellikle utangaçlık, öz güven sorunları, partnerin tutumu ve önceki cinsel deneyimler, bu sorunu yaratabilmektedir. Eğer sorunun psikolojik kaynaklı olmadığı anlaşıldıysa artık altında yatan hastalığın ne olduğu saptanmalıdır. Hekimlerin önerdiği kan, idrar ve hormon testleri sayesinde sorunun kaynağını bulmak için ilk adım atılmış olacaktır. Eğer gerekiyorsa doopler ultrason denilen bir görüntüleme teknolojisi ile de teşhis konulabilmektedir.

İktidarsızlığın Tedavisi

Öncelikle hastanın yaşam şeklini düzeltmesi gerekmektedir. Alkol ve sigara tüketimini sonlandırmalı ya da azaltmalı, düzenli egzersiz yapmalıdır. Sağlıklı beslenme ve kilolu olanlarda kilo verme de yapılması gereken şeylerdendir. Hasta hayatını düzenlediği halde hala aynı sorunu yaşıyorsa artık iktidarsızlığın tıbbi tedavisinin vakti gelmiş demektir.

İlaç tedavisi tıbbi tedavinin bir şeklidir. Halk arasında bilinen ismiyle viagra türü ilaçlar, damarların kasılmasını sağlayan enzimi  yok eden ilaçlardır. Bu sayede penise giden damarlardaki kan akışı normale dönebilmektedir. Bazen sürekli tedavi şeklinde kullanılırken bazen de ilişki öncesi alınması yeterli olabilmektedir.

Bu ilaçlar çok fazla yan etkisi olan ilaçlardır.  Bu yüzden çoğu hasta için bu tedavi yöntemi uygun değildir. Hatta fitil ve enjeksiyon tedavisini de ilaç tedavisinin içine katabiliriz. Dediğimiz gibi bu tedavi yöntemleri çoğu iktidarsızlık sorunu yaşayan için bir çözüm olamamaktadır. Bunun dışında cerrahi müdahaleler ile de iktidarsızlık tedavi edilebilmektedir. Ama bu süreç zor ve riskli bir süreçtir.

İktidarsızlıkta ED SWT Şok Dalga Tedavisi

İktidarsızlıkta ED SWT tedavisi, bir çeşit şok dalga tedavisidir. Hastanın penisinin uygun bölümlerine şok dalgaların gönderilmesi ve kan akışının düzenlenmesi amacına dayanır. İleri vakalarda olmasa bile başlangıç düzeyde ve orta düzeyde iktidarsızlık sorunu yaşayanlarda en fazla işe yarayan tedavi yöntemidir.

ED SWT tedavisinde hasta 15’er dakikalık seanslarda penis bölgesine şok dalgalar uygulanarak tedavi edilmektedir. Bu seansların sayıları hastalığın ilerleme derecesine ve altta yatan sebebin ne olduğuna göre değişebilmektedir. Şok dalga tedavisi, ağrısız, narkozsuz ve risksiz bir iktidarsızlık tedavi yöntemidir.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir