Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları 
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları 

Mide asidinin fazla olması ile kendini gösteren mide problemlerini tedavi etmek için kullanılan etkili bir ilaçlardan bir tanesi olan Talcid ne işe yarar? Yan etkileri ve zararları nelerdir? 

Talcid Nedir? 

Mide ekşimesi, mide yanması, şişkinlik, mide ağrısı, gaz, akut gastrit (midenin çeşitli nedenlerle ani iltihabı) ve oniki parmak bağırsağı tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaçtır. Çiğnenebilir Talcid mide asidini azaltır. Talcid, eczanelerde 500 mg tablet şeklinde satılmaktadır. 

Anti-asit adı verilen bir ilaç grubuna ait olan Talcid, her kutusu, sarı-beyaz kutuda 40 çiğnenebilir tablet içerir. Beyaz ve nane aromalı yapıya sahip bir ilaçtır. Oral bir ilaçtır ve başka hiçbir şekilde kullanılamaz. Kortizon içermez. Normal reçete ile satılmaktadır. Eczaneden reçeteli veya reçetesiz satın alınabilir. Reçete edilirse, devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. 12 yaşından büyük herkes kullanabilir. 

Talcid Ne İşe Yarar? 

Ağrı kesiciler genellikle insanlar tarafından çok miktarda tüketilmektedir. Ağrı kesici ilaçlara neredeyse her zaman ihtiyaç duyulur. Özellikle belirli dönemlerde artan mide ağrıları ile dayanılmaz hale gelebilir. Talcid bu ve benzeri ağrılar için doktorların önerdiği en güçlü ağrı kesicidir. Bu ilaç, özellikle mide ağrısı çekenler için reçete edilir. Bu ilaç hidrotalsit maddelerle hızlı etki eder ve ilacı alan kişilerin mide ağrısından hemen kurtulmasına yardımcı olur. 

 • Mide asidi artışında ve sırasında artan krampları ve eş zamanlı kusmayı önleyen bir ilaçtır. Akut, gastrit, mide ülseri, mide ekşimesi ve diğer şikayetlerin giderilmesi için kullanılır. Düzenli olarak alkol alıyorsanız, sigara içiyorsanız ve yağlı yiyecekler yiyorsanız, mide rahatsızlığını önlemek için bu ilacı kullanabilirsiniz. 
 • Böbrek yetmezliği kronik bir hastalık olarak bilinir. Genellikle böbrekler içlerindeki toksinleri temizleyemediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle sık idrar kaçırma, çok su içme ihtiyacı, ödem gibi durumlar sizi bulabilir. Bu tarz şikayetlerde de doktor önerisi ile Talcid kullanılabilir. 
 • Kas-iskelet sistemi ile ilgili sorunları olan bireylerde de düşük dozlarda kullanılabilir. Genel olarak belirtirsek, kas sistemi sorunları olan kişilerin uyku süresi bir dengesizlik durumuna dönüşebilir ve bireyde yorgunluk her zaman belirgindir. Daha sonraki yaşlarda sıklıkla görülen bu hastalık için kullanılabilir. 

Talcid Yan Etkileri 

Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları 
Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları

Talcid, diğer ilaçlar gibi, çok çeşitli yan etkilere ve tehlikelere sahiptir. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Dışkıda Yumuşama 
 • Daha Sık Tuvalete çıkma 
 • Kusma 
 • Kabızlık 
 • Halsizlik 
 • İshal 
 • İştahsızlık 

Talcid Zararları 

Hidrotalsit içeren bu ilaç kullanan herkes için zararlıdır, öncelikle hamileyseniz kullanmamalı ve yememelisiniz çünkü ilacın içindeki madde hamile kadınların kan hücrelerine ve mide sularına zarar verebilir. Bu ilacın anne sütüne geçebilen ve gelmesini engelleyen alüminyum içerdiği için emzirme döneminde kullanılması önerilmez. 

Bu dönemlerde çok belirgin hale gelen hastalıklardan birinin hipofosfatemi olduğu söylenebilir. Hipofosfatemi, kandaki fosfat miktarı azaldığında ortaya çıkar. Kanser gibi bir hastalığınız varsa önerilmez. Talcid ilacının kanserojen maddeler içerdiği biliniyor.  

Yukarıda sıralanan ciddi durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, bu ilacı hemen almayı bırakın ve doktorunuza danışın. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir