Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir? 
  1. Anasayfa
  2. Anne/Çocuk
Trendlerdeki Yazı

Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir? 

Birlikte geçirilen her saniye, birlikte eğlenmek ve çocuğun zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek çocukla kaliteli zaman geçirmek anlamına gelir. Çocuklarla vakit geçirmek ve kaliteli vakit geçirmek tamamen farklı şeylerdir. Bir ebeveyn olarak, iş veya ev hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, çocuklarınıza zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü çocuğunuzla geçirdiğiniz her dakika, onun dünyayı deneyimlemelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Peki, çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir?  

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmeniz için Öneriler 

Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir? 
Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Çocuk gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, okul öncesi yıllarda ebeveynlerle geçirilen zamanı ve bu dönemdeki etkileşimlerin kalitesinin çocuğun beyin ve duygusal gelişimi üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Ebeveynlerle kaliteli zaman geçiren çocuklarda; 

  • Merkezi sinir sisteminin gelişimini destekler.  
  • Öz farkındalığı arttırır.  
  • Yetişkinlerle güvenli bir bağlantı kurmaya yardımcı olur.  
  • Kendisine olan güvenini ve özgüvenini geliştirebilir. 

Yaşına Uygun Aktiviteler Seçin 

Çocuk ilgilenmediği, fiziksel ve zihinsel gelişiminin yeterli olmadığı etkinlikleri yapmaktan hoşlanmaz. Bebeğinizin gelişimi bile aydan aya değişir. 9 aylık ve 12 aylık çocukların farklı ilgi alanları, keşifleri ve yapabilecekleri vardır. Bu nedenle çocuğunuzun gelişim sürecini takip ederek onunla nasıl kaliteli zaman geçireceğinizi anlamanız önemlidir. Profesyonel eğitimciler ve psikologlar tarafından hazırlanan aylık aktivite seti size yardımcı olacaktır. 

Günlük Yaşantıda Öğrenmesini Destekleyin 

Çocuğunuzun hayatındaki önemli kişilerle yakın ilişki içinde dış dünyayı deneyimlemesini sağlayan ve günlük hayatta öğrenmesini destekleyen eğitim araçlarından yararlanmanız faydalı olacaktır.  

  • Aktivite kitapları, 
  • Aktivite destekleyici materyaller, 
  • Çocuklar için özel hazırlanmış müzikler gibi pek çok gelişim materyali  

Kısacası iyi vakit geçirmek için çok farklı outdoor aktivitelerini araştırmanıza gerek yok. Bahsettiğimiz araçlar sayesinde evde güzel vakit geçirmek de mümkün. 

Yapılan İşlere Çocuğunuzu da Dahil Edin 

Çocuğunuzdan yemek pişirmek, kırılan eşyaları onarmak veya yeni eşyalar almak için yardım ister misiniz? Çocuğunuzu bu küçük görevlere dahil ederek, ona yeni bir şeyler öğretebilir ve birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanda erken yaşlardan itibaren sorumluluk kazanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklar genellikle bunları eğlenceli bulur ve yetişkinlere işlerinde yardımcı olduklarında özgüvenleri artar. 

Birlikte Yemek Yiyin 

Çocuklarınızla günün her öğününü yemek zor olsa da kahvaltı veya akşam yemeği saatini ailece yiyebilirsiniz. Birlikte yemek yemek, gün içinde olanları paylaşmak, birlikte gülmek ve eğlenmek verimli vakit geçirmenin en keyifli yollarından biridir. 

Sohbet Edin 

Çocuğunuzla 5-10 dakika sohbet etmek ve nasıl olduğunu sormak, iletişiminizi ve bağlantınızı güçlendirmede büyük bir fark yaratabilir. Sohbet ederken çocuğunuza kendinizi anlatabilir ve ona kendisiyle ilgili sorular sorabilirsiniz. Bu, her iki tarafın paylaşımını daha otantik hale getirir. Araştırmalar, bir çocuğun 5 yaşından önce ailesiyle yaptığı konuşmaların, başarısı ve entelektüel gelişimi için aile dışı faktörlere göre daha önemli olduğunu da gösteriyor. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir