Bebeğin Erken Yürümesi İçin Ne Yapmalı? 
  1. Anasayfa
  2. Anne/Çocuk

Bebeğin Erken Yürümesi İçin Ne Yapmalı? 

Her anne ve babanın bebeklerinde sabırsızlıkla bekledikleri ve yaşamak istedikleri anlar vardır. Bu anlar doğumdan sonraki ilk görüş, ilk dokunuş, ilk emzirme, ilk adımlar ve ilk kelimelerin yaşanmasıdır. Bebeğiniz gelişim özelliklerine göre belli bir aşamaya geldiğinde size yürüyecek hatta koşacaktır! Bebeğinizin gelişimini erkenden izlemek ve size yürümesi için her şeyi yapmaya hazırsınızdır. Bundan dolayı pek çok anne baba bebeğin erken yürümesi için ne yapmalı? Gibi sorunların cevaplarını araştırmaktadır. Bu konuda detaylar yazımızda yer almaktadır. 

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜYEBİLİR? 

Her çocuk aynı şekilde gelişim göstermese bile her ebeveynin kendi çocuğunun gelişimini desteklemek için uygulayabileceği şeyler vardır. Genel anlamda çoğu çocuk ilk adımlarını 11-14 ay arasında atabilir. Yürümeye hazır olan bebeklerde görülen ilk belirti, bebeğin temelde ayakta durabilmesidir. Bebek ayağa kalktıktan sonra ebeveynleri tarafından yürüyüş egzersizleri ile desteklenmesi çok önemlidir. Bebeğin daha hızlı gelişmesini sağlamak için ebeveynlerin büyük bir sabırla çok çalışması gerekir. 

18 veya 19 ay sonra hala yürüme aktivitesi yoksa bu bir problem belirtisi değildir. Yürümeye başlama zamanı 18 aylık bir süreç olabilir, ancak daha sonra hala bebeğiniz yürümüyorsa, bebeğinizi doktora götürdüğünüzden emin olun. 

BEBEKLER NASIL YÜRÜTÜLÜR? 

Bebeğin Erken Yürümesi İçin Ne Yapmalı? 
Bebeğin Erken Yürümesi İçin Ne Yapmalı?

Ebeveynler bebeklerine bir adım attırmaya çalışmadan önce onları ayakta durmaya alıştırmalıdır. Peki bu süreçte anne babalar bebeği yürümesi için nasıl desteklemeli? Işte cevabı… 

Bebeğinizin sırt kaslarını mümkün olduğunca çalıştırın. Bu anlamda bebeğinizin başını ve boynunu hareket ettirebilirsiniz.  

Bebeğinizi en sevdiği nesneye ilerlemesi konusu için yönlendirin. Doktorlar bu yöntemin işe yaradığını söylüyor. 

İt-çek oyuncakların denge gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır.  

Bebeğinizin evde çıplak ayakla dolaşmasına izin verin, böylece daha rahat ve kolay bir denge kurabilir. Ayrıca çok şekilli ve renkli ayakkabılar bebeğinizin dikkatini dağıtabilir ve dengesini bozabilir. Bu yüzden yürüyüş için daha sade ayakkabılar tercih etmelisiniz. 

Bebeğinizin gelişimini oyun yoluyla destekleyin. Örneğin, sizi takip etmesini isteyebilir veya onun la birlikte bir nesneyi yakalamak için ilerlemeyi önerebilirsiniz.  

BEBEKLER NEDEN GEÇ YÜRÜR?

1 yaş civarında yürüyebilen bebekler ve 18 aylıkken yürüyemeyen bebekler vardır. Bir bebeğin yürüme gecikmesinin nedeni zihinsel veya fiziksel olabilir.  

Genetik anlamda yürüme geriliği, bebeğin boy-kilo oranı, erken doğum, ailedeki aşırı korumacı tutumlar veya bebeğin yürüme konusunda cesaretlendirilmemesi nedeniyle olabilir. Psikolojik sorunlar yürüme gecikmesinin önemli bir işaretidir. Bebek gelişim döneminde yürüyebilecek durumdayken, anne babanın panik içinde yürürken rahatsız edici hareketleri bebeği doğrudan etkileyebilir. Bebeğinizi sürekli oturtmak ve oynatılması yürümeyi geciktirebilir.
 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir