En iyi 5 Çocuk Kitabı 
  1. Anasayfa
  2. Anne/Çocuk

En iyi 5 Çocuk Kitabı 

Çocuk gelişiminde kitapların çok büyük bir önemi vardır. Bundan dolayı her çocuk kitap okumalıdır. Fakat bu noktada da çokların hangi kitabı okuyacağı büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü kimse çocuğunun kitapta kötü bir sürprizle karşılaşmak istemez. Çocuklarınızın güvenle okuyabileceği ve onların duygusal gelişimine katkıda bulunmasına yardımcı olacak her evde bulunması gereken en iyi 5 çocuk kitabı yazımızda yer alıyor. 

En İyi Çocuk Kitapları

En iyi 5 Çocuk Kitabı 
En iyi 5 Çocuk Kitabı

Küçük Kara Balık 

6-8 yaş arası çocuklar Samed Behrengi’nin bu kitabını severek okuyor. Bu kitap, çocukların kişilik gelişimi için büyük önem taşıyan azim, kararlılık ve cesaret ruhu hakkındadır. Aslında bu anlamda “Küçük Kara Balık” çocuk klasiklerinden biridir. Öte yandan bu kitap ne kadar çocuk kitabı olarak karşımıza çıksa da bu kitap yetişkinler içinde oldukça uygun bir kitaptır.  

Küçük Prens 

Antoine De Saint Exupery’nin bu kitabı aslında 7-12 yaş arası çocukları hedeflerken, özellikle son zamanlarda yetişkinler de kitabı ilgiyle okuyor. Yetişkin dünyasını bir çocuğun gözünden anlatan küçük prensin aslında bir büyüme hikayesi var. Kitapta bir gül ile kendi galaksisinde tek başına yaşayan Küçük Prens, gülü bırakarak diğer galaksileri keşfetmek adına bir yolculuğa çıkıyor. Küçük Prens bu yolculuk sırasında birçok konuda farkındalık kazanıyor. 

Karanlıktan Korkan Mum 

Mum Selami, uzun zamandır çekmecede unutulmuştur. Ancak bir gün evin elektriği kesilir ve Mum Selami evi aydınlatması için yakılır. Ancak Mum Selami, elektriklerin gelmesine rağmen sönmemeye başlar. Bu yüzden işler biraz karışır. Bundan dolayı anne Selami’yi doktora götürür ve Mum Selami diğer mumların dertleriyle yüzleşir.  

Sonuç olarak bu kitap korkunun üstesinden gelmekten, dostluktan ve her varoluşun bir nedeni olduğundan bahsediyor. 4 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden bu kitap, yetişkinlerin de kendilerine pay çıkarabileceği bölümler içeriyor. Varoluşsal bir soruna değinen bu kitabın yazarı Seren Aiden’dir. 

Çok Kötü Bir Şey Oldu 

Amerikan Psikoloji Derneği’nin (APA) çocuk kitaplarından biri olan Çok Kötü Bir Şey Oldu, Bobo’nun çok kötü bir şey görüp bu yüzden korkmasının hikayesini anlatıyor. Ama kitap konu edilen kötü bir şeyin ne olduğunu söylemiyor. Çünkü kitapta önemli olan Bobo’nun bu “kötü şeyi” nasıl ele aldığı. 

Aslında kitap, Bobo’nun hikayesi aracılığıyla çocuklara travma (boşanma, şiddet, akran zorbalığı vb.) konusunda rehberlik ediyor. Bu anlamda altın diyebileceğimiz bu kitabı en iyi çocuk kitapları listemize dahil etmek istedik. Bu kitap Margaret M. Holmes tarafından yazılmış olup 4 yaş ve üzeri içindir. 

Gergedanlar Krep Yemez 

Son dönemlerin en çok satan okul öncesi kitaplarından biri olan Gergedenlar Krep Yemez kitabı aile bağlarının ve karşılıklı dinlemenin önemini vurguluyor. Kitapta Begüm adında bir genç, ailesinin onu dinlemediğini düşünür. Ancak bir gün evlerinde mor bir gergedan görür. Bu olaydan sonra işler değişmeye başlar. Anne ve babası Begüm’e haksızlık ettiklerini ve onu dinlemeleri gerektiğini fark ederler. 3-6 yaş arası çocuklar için uygun olan bu kitabın yazarı Sara Ogilvie’dir. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir