Sünnet için Hangi Yaş Daha Uygun? 
  1. Anasayfa
  2. Anne/Çocuk

Sünnet için Hangi Yaş Daha Uygun? 

Sünnet ya da sirkumsizyon, erkeklerde penis başını örten üst derinin bir kısmının ya da tamamının kesilmesidir. Erkeklerin sünnet edilmesi dini ve kültürel olarak pek çok din ve kültürlerde yer alır. Ülkemiz de sünnet büyük düğün ve davet organizasyonlarıyla gerçekleştirilmektedir. Pek çok anne ve baba çocuğunun sünnet olmasıyla gurur duyar. Peki sünnet için hangi yaş daha uygun? Hem sağlık hem de sünnet çocuğunun süreci daha rahat atlatabilmesi için uzmanların bu konuda görüşleri yer almaktadır. Konuyla ilgili detaylar yazımızda yer alıyor. 

Çocuklara Hangi Yaşta Sünnet Yaptırılmalı? 

Sünnet için Hangi Yaş Daha Uygun? 
Sünnet için Hangi Yaş Daha Uygun?

Erkek çocuklu ailelerin en önemli konularından biri olan sünnet, kültürel olarak erkekliğe giden ilk adım olarak kabul ediliyor. Sünnet 2-6 yaş arasında yapıldığı zaman, daha sonra olumsuz sonuçlanacağı bilindiğinden yenidoğan dönemi sünnet için en ideal dönem olarak kabul edilir. Uyum sürecinin yaşamın ilk birkaç gününde daha rahat olduğu göz önüne alındığında, bebeklerin yaşamın ilk haftasından sonra ailelerin bu işlemi yaptırmaları uygun görülüyor. 

Sünnet, tıbbi olarak uygun yöntemlerle her yaşta yapılabilir. Ancak sünnetin erken dönemde yapılmasının önemli avantajları vardır. 2-6 yaş arası özellikle 4-5 yaş arası çocukların psikososyal gelişim dönemidir. İleride ciddi psikolojik sorunlara yol açabileceğinden bu yaş grubundaki çocuklara sünnet önerilmez. 7 yaşından sonra psikososyal durgunluk evresi ergenliğe kadar devam eder. Bu yaşta sünnet, çocuğun gelişimi için önemlidir çünkü toplumun bir üyesi olduğunu fark etmesini sağlar. Sünnet ilk 20 gün veya 6 yaşından sonra daha iyi olduğu görülüyor. 

Yenidoğan sünneti, çocuk üzerinde psikolojik bir etkisi olmadığı, iyileşmesi ve bakımı daha kolay olduğu için tercih edilir. Sünnet, bebeğin sağlığa olan faydaları nedeniyle önemlidir. Ancak bebeğin doğumdan hemen sonra sünnet edilmesi doğru bir şey değildir. Yeni doğmuş bir bebek, hayatının ilk birkaç gününde birçok faktörle mücadele etmek zorundadır. Ayrıca bebeklerde sarılık, kilo kaybı, emme, yutma veya nefes alma sorunları olabilir. Bunlar ilk haftadan sonra netlik kazanır. Sünnet döneminin geçmesini beklemek daha uygun olacaktır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir