Monokrom Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? 
  1. Anasayfa
  2. Makyaj

Monokrom Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? 

Günümüzde kullandığımız makyaj malzemeleri, yapacağımız makyaj trendlerini ve rengini belirlemede önemli bir role sahiptir. Makyaj trendlerini kadınlar yeni ve farklı görünümler ile yenilendikleri için oldukça seviyorlar. Son zamanlardaki en popüler makyaj trendlerinden bir tanesi de monokrom makyaj trendidir. Bu yazımızda monokrom makyaj nedir? Nasıl yapılır? Sorularına yanıt vereceğiz. 

Monokrom Makyaj 

Monokrom makyaj, göz, yanak ve dudaklarda aynı rengin farklı tonları kullanılarak oluşturulur. Tek renk kullanılarak elde edilen makyaj, kadınlara günlük ve özel makyaj çalışmalarında yardımcı oluyor. Monokromatik makyajda her renk tercih edilebilir. İster renkli ister ten rengine göre nötr. Her şey kişinin zevkine ve kıyafetle olan koordinasyonuna bağlıdır. Yanaklara ve dudaklara uygulanabilen krem ürünler, monokrom makyaj için en iyi ürünlerdir. Bu ürün sayesinde allık, ruj ve göz farı tek renk elde edilebiliyor. 

Monokrom makyajda en çok tercih edilen renkler şu şekildedir; gözlerde fuşyanın daha açık tonları, dudaklarda ise daha koyu renkler tercih edilebilir. Bordo esmer kadınlar için en iyisidir. Özellikle soğuk havalarda kullanılan bordo rengi insanları şık ve zarif gösteriyor. Açık pembe, doğal ve sıcak bir his verir. Ayrıca yüzü aydınlatır ve parlak görünmesini sağlar. İlkbahar ve sonbaharda daha popüler olan kahverengi tonları gözler ve yanaklar için bronz, dudaklar için ise mercan kahvesi arası bir ton tercih ediliyor. Nude skalada makyajınızın her alanı için bej, devetüyü ve açık kahverengi arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Buğday ve açık ten rengine sahip kadınlarda mercan çok güzel durur. Her ten rengi farklı göründüğü için doğru rengi seçmek için deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. 

Monokrom Makyaj Nasıl Yapılır? 

Monokrom Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? 
Monokrom Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için uyumlu renklerden oluşan kozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz. Monokrom makyajın temeli olan aynı rengin farklı tonlarını kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Yüzünüzde sert bir etki yaratmak için kırmızı veya mavi gibi tonları, yumuşak geçişler yaratmak için pembe ve şeftali gibi tonları kullanabilirsiniz. 

Mercan ruju aynı renkte bir allık ile karıştırıp allığı göz kapaklarına uygulayabilir ya da pembe ruju pembe allık ile tamamlayıp aynı tonda bordo göz kalemi kullanabilirsin. Tercihe bağlı, isterseniz makyajınızın geri kalanını daha hafif tutabilir veya tamamen atlayabilirsiniz. 

Hangi renkte yaparsanız yapın bu makyaj trendinde unutmamanız gereken tek bir altın kural var: siyah göz kalemi yok. Yüzünün hiçbir kısmı genel uyumdan çıkmamalı. Elbette aynı ton içerisinde farklı renklerin bütünlük sağlaması ve yumuşak geçişlerle sizi yansıtması da önemli. Ve sizin için en iyi olanı bulmak için denemekten çekinmeyin. Memnuniyetle kullanabileceğimiz renk durakları yakaladığınızda, not edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir