Amerikan Salatası
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Amerikan Salatası

Amerikan salatası, Rus salatası ya da olivye salatası olarak da bilinir. 1860 yılında Moskova’da Hermitage Restaurant’ın baş aşçısı olarak çalışan Lucien Olivier tarafından yapılmıştır ve kısa zamanda restoranın en popüler yemeği olmuştur. Salatanın tarifi, Lucien Olivier ölene dek saklanmıştır.  

Haşlanan ve küp şeklinde doğranan garnitürler ile ağırlıklı olarak yoğurt ve mayonez ile harmanlanan Amerikan salatası tarifi yazımızın devamında. 

Amerikan Salatasının Tarifi  

Gerekli Olan Malzemeler  

  • 1 çay kaşığı tuz 
  • 3 yemek kaşığı süzme yoğurt  
  • 2 yemek kaşığı mayonez 
  • 2 tane kornişon turşu  
  • 1 su bardağı bezelye 
  • 1 tane orta boy patates 
  • 1 tane büyük boy havuç  

Yapılışı  

Amerikan Salatası
Amerikan Salatası

Havuç ve patatesi öncelikle yıkayıp kabuklarını soyun. Daha sonra küp şeklinde doğrayın. Bezelye, havuç ve patatesleri ayrı tencerelerde yaklaşık olarak 10 dakika haşlayın. Haşlama süresini uzun tutarsanız sebzeler istenilen kıvamdan daha yumuşak olacaktır. Bundan dolayı 10 dakikan daha fazla haşlamayın. Daha sonrasında ise sıcak sudan aldığınız sebzeleri soğuk ve buzlu suya atarak şoklayın. Böylelikle sebzeler besin değerlerini ve renklerini koruyacaktır.  

Daha sonra sebzeleri soğuk sudan alın ve derin bir kâsenin içine koyun. Ayrı bir kâsenin içinde mayonez ve süzme yoğurdu güzelce karıştırın. Süzme yoğurt yerine ev yapımı ya da klasik yoğurt kullanırsanız salata sulanır. Bu yüzden bu salatayı süzme yoğurt ile yapmalısınız. 

Daha sonrasında ise kornişon turşuları da küp şeklinde doğrayın. Kornişon turşularını, yoğurtlu ve mayonezli sosu garnitürler ile birleştirerek güzelce karıştırın. Salatayı servis tabağına alarak servis edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir