Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Bebeklerle zaman geçirmeyi seviyor, onlarla iyi anlaşabiliyorsanız bu durumu bir iş alanına çevirebilirsiniz. Dünyada pek çok kişi bebek bakıcılığı yaparak kazanç sağlamaktadır. Bebek bakıcılığı hizmeti uzun yıllardır var olan ve son zamanlarda hem kadının hem de erkeğin iş hayatında daha aktif hale gelmesiyle birlikte daha da popüler çalışma gruplarından biri haline geldi. Bebek bakıcılığı yaparak para kazanmak için bilgi edinmek adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bebek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak Nasıl Olur?

Bu sektörde en önemli şey çocukları sevmektir. Bundan sonrası gerçekten sabır isteyen bir meslek. İşinizi gerçekten seviyorsanız, bakıcılık işini hakkıyla yapacaksınız demektir. Sadece para kazanmak için bu sektöre girmek biraz riskli olabilir. Bazı çocuklar gerçekten biraz huysuz olabiliyor ve bu noktada sabrınız yeterince yoksa gerçekten zorlanabilirsiniz.

Bebek bakıcılığı mesleğine katılmadan önce hangi yaş grubuna bakmak istediğinize karar verebilirsiniz. Her yaştan çocuk ile ilgilenmek istemeyebilirsiniz. İşinizi olabilen en iyi şekilde yapabilmek adına kendinizi bu yönde geliştirmeye çalışabilirsiniz. Çocuk gelişimi ve bebek bakımı konularında verilen sertifika programlarına katılabilirsiniz. Eğitiminiz, sertifikalarınız ve tecrübeniz varsa, başkaları tarafından tercih edilmeniz için size öncelik verilmesi oldukça muhtemeldir.

Bakıcılık yapmak istediğiniz bebeklerin yaş aralığını belirledikten sonra bakacağınız bebeği işe başlamadan önce görün ve bebeğe bakıp bakamayacağınıza karar verin. Ayrıca çalışmanın tüm detaylarını çocuğun ailesiyle enine boyuna görüşüp her şeyi netleştirin.

Ebeveynlerin Bakıcılarda Aradıkları Özellikler

Bu işte öne çıkmak için kendinizi kanıtlamanız ve bakıcı arayanlara iyi bir bakıcı olma hissini aktarmanız gerekir. Bu güveni verebilirseniz, ebeveynlerin sizinle iş yapma şansınızı arttırabilirsiniz. Ebeveynlerin bakıcılarda aradığı özellikleri genel manada ele almak gerekirse;

Güler Yüzlü Olun: Bu en önemli olaylardan biridir. Somurtkan bir kişi hiçbir şekilde güven uyandırmaz. Bu yüzden güler yüzlü ve sıcak kanlı olmak iyi bir intiba bırakacaktır. Samimiyet her işte her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Samimi Olun ve İddialı Olmayın: Eğer bahsettiğimiz şeye sahip değilseniz, o zaman sahte görünebilirsiniz. Samimi olma çabasıyla abartılı hareketlerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca işi almak adına kendinizi çok fazla övmenizde ters etki yaratacaktır.

Çevrenizde ve Eski Çalıştığınız Yerlerde İyi Bilinin: İşvereninizin sizi araştıracağını unutmayın. Siz bilmeseniz de hakkınızda araştırma yaparlar. Bu nedenle çevrenizdeki insanlarla iyi geçinmek size büyük fayda sağlayacaktır. Bu konuda referanslarınız da oldukça önemlidir.

Sabırlı Olun: Bu iş gerçekten sabır gerektiriyor ve çocuklara tahammül edebilmek oldukça önemlidir. Çocuklar her zaman bizim isteklerimize göre hareket etmezler. Bu durumda, onlarla sabırla ilgilenmeye devam etmeliyiz.

Kendinizi Bakıcılık Alanında Geliştirin: Bebek bakıcılığı yapmak için illaki bir eğitim almanıza gerek yok, tecrübeleriniz sayesinde eğitiminiz olmasa da bu işi yapabilirsiniz. Fakat bu konuda eğitim almış, sertifika programlarına katılmış kişiler aileler için her zaman önceliklidir.

Bebek Bakıcılığı İşine Nasıl Başvurulur?

Evde bebek bakıcılığı yaparak para kazanmak ve ailenize ek gelir sağlamak istiyorsanız öncelikle bu alanda iş aradığınızı belirtmelisiniz çünkü bu alanda en doğru ve güvenilir iş fırsatları çevrenizdekiler olacaktır. Ancak, herkesin bakması gereken bir bebeği veya çocuğu yoktur. Bu durumda, her zaman olduğu gibi, internette yer alan ilanlar size bu alanda iş bulmanız açısından yardımcı olacaktır.

Bebek veya dadı ile ilgili en önemli detaylardan biri bakımın nerede yapılacağıdır. Çünkü bebek bakıcılığı yaparak ek gelir elde etmek isteyen kişiler genellikle bebeklere kendi evlerinde bakmak isterler, bebek bakmak isteyen aileler ise bakıcılarının kendi evlerinde olmasını talep edebilirler. Elbette bütün bu durumlar karşılıklı müzakere ile çözülebilecek meselelerdir. Ancak bakıcı, evi tanımak, rahat ve güvende hissetmek açısından, kendi evinde bakım işini yapması daha rahat olacaktır. Ayrıca çevreye aşina olan bakıcılar bebekleri veya çocukları dışarı gezmeye götürme imkanına sahip olacaklardır.

Bebek Bakıcılığı Yapılarak Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

Bebek bakıcıları gelir vergisinden muaftır. Bu nedenle net dadı fiyatı ve maaşı hesaplanırken gelir vergisi ve agi hesaplaması dikkate alınmamalıdır. Bu durumda kanun, o ay tam zamanlı çalışan bir bakıcıya ödenen tam zamanlı ücretin, 2022 yılındaki asgari ücret olan 4253,83 liradan düşük olmamasını şart koşuyor. Tabi ki bahsettiğimiz bakıcılık bedeli kanunun öngördüğü miktardır. Çoğu aile tarafından ödenen bakıcı maaşı bundan çok daha düşük olabilir. Bu nedenle bakıcıya ödenen minimum fiyat ortalama 750 TL’den başlamakta ve bakıcılık ücreti 4000-5000 ve diğer rakamlara ulaşabilmektedir.

Ödenecek ücret, ailenin kararına, bölgenizin fiyatlandırma politikasına, işteki profesyonelliğinize vb. etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat ücretlendirmenin uzun saatler için asgari ücretten düşük olmaması gerekmektedir.

Yarım günlük bebek bakıcılığı ücreti de bu oranlara göre hesaplanmalıdır. Bildiği üzere iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Bu saatin üçte ikisinden azı yarı zamanlı işler olarak sayılır. Yarım günlük dadı maaşını hesaplarken bu hususları göz önünde bulundurmalısınız. Bu kapsamda yarı zamanlı bakıcı maaşı hesaplamasına göre 2022 yılında yarı zamanlı bakıcıya ödenen asgari net bakıcı maaşı 2835.00 lira civarında olmalıdır.

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir