Reddi Miras Nasıl Yapılır?  
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Reddi Miras Nasıl Yapılır?  

Reddi miras, mirasçının kendisine kalan mirası reddetmesidir. Muris tarafından miras bırakılan yasal mirasçılar ya da atanmış mirasçılar zaman zaman hakları olan mirası reddetme ihtiyacı duyabilirler. Yasal ve atamış mirasçılar murisin vefatıyla mirasçı sıfatı elde ederler. Mirasçılar, kendilerine kalan aktifi ya da pasifiyle yani borçları ve alacakları ile tamamen sorumlu olurlar. Yani mirasçılar murisin mal varlığını elde ettikleri gibi borçlarını da üstlenmiş olmaktadırlar. Mirasçılar üstlerine kalan borçları kendi mal varlıkları üzerinden ödemek durumundadır. Bunda dolayı reddi miras pek çok kişi için avantajlı olmaktadır. Peki, reddi miras nasıl yapılır?  

Miras Reddi Nasıl Yapılır? 

Bu işlem ancak miras bırakan öldükten sonra yapılır. Miras nasıl reddedilir sorusunun ilk cevabı, bu işlemin miras bırakan kişinin ölümünden önce tamamlanamayacağıdır. Mirasçının ölümünden önce miras sözleşmesi ile mirastan vazgeçme hakkının kullanılması da mümkündür. Alternatif olarak, miras haklarının devri de kullanılabilir. Bu duruma göre değişebilen ve teknik detayları olan bir işlemdir.  

Mirasın reddi, bu süre içinde Sulh Hukuk Mahkemesine yapılan bir beyanla gerçekleşir. Bu beyan herhangi bir resmi koşula bağlı değildir. Hakime yazılı veya sözlü beyanda bulunmak yeterlidir. Sözlü ifadeler orada kaydedilecek ve zapta geçilecektir. Ayrıca bu beyan, bu konuda özel olarak yetkilendirilmiş bir avukatın temsili altında da yapılabilir.  

Reddi miras için kişinin fiil ehliyetinin bulunması kesinlikle şarttır. Fiil ehliyeti olmayan kişiler miras reddini yasal temsilciler vasıtasıyla gerçekleştirebilir. Reddi miras işlemi gerçekleştirilirken dava sırasında herhangi bir şart koşulamaz. Kayıtsız ve şartsız bir beyan öne sürüldüğünde ve bu beyanı işlemi hukuki zeminde kanuna uygun olarak gerçekleştirildiği zaman sulh hukuk hakiminin talebi kabul edecek ve işleme koyacaktır. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir