Buzlukta Enginar Nasıl Saklanır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Buzlukta Enginar Nasıl Saklanır?

Enginar, papatyagiller familyasının en sağlıklı sebzelerinden biridir. Ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Enginar, kötü kolesterolü düşürebilir ve ayrıca kilo vermeye yardımcı olabilir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Hücrelerin onarılmasında ve yenilenmesinde etkin rol oynar. Karaciğeri temizlerken mideyi de korur. Enginar genellikle haşlanarak pişirilir ve doğru saklanırsa uzun süre yenebilir. Peki, buzlukta enginar nasıl saklanır? Gelin, beraber inceleyelim. 

Ayıklanmış Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır? 

Enginarları çiğ bir şekilde buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak istiyorsanız önce bir tencerede suyunu kaynatıp üzerine kaya tuzu ilave edebilirsiniz. Enginarlar kaynar suda yaklaşık 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra suyunu süzüp buzlu suya aktarmanız gerekir. Şok edici olarak tanımladığımız bu işlemi uygulamak için yaklaşık bir dakika yeterlidir. Daha sonra enginarları buzlu sudan çıkarabilir ve tamamen kuruyunca kilitli poşete koyup buzdolabına veya derin dondurucuya koyabilirsiniz. Enginar bu şekilde yaklaşık 2-3 ay bozulmadan saklanabilir. 

Enginar Kavanozda Nasıl Saklanır? 

Konserve şeklinde alınan enginarların raf ömrü değişkenlik gösterir. Enginarları uzun süre yemeyecekseniz kavanozun kapağını açmadan buzdolabına koyun. Konserve enginarları -18 derecede 2 aya kadar saklayabilirsiniz. Enginarlar çözüldükten sonra 3-4 gün içinde yenmelidir. Konserve enginarları kapağını kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kısa süreli tüketmeye özen gösterin. Enginarları eritmek için soğuk suda bekletebilir ya da mikrodalganın buz çözme kısmında eritebilirsiniz. 

Pişmiş Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır? 

Buzlukta Enginar Nasıl Saklanır?
Buzlukta Enginar Nasıl Saklanır?

Pişmiş enginarları bir dondurucu poşete veya hava geçirmez bir kaba koyun. Enginarların kararmaması için üzerine biraz limon suyu gezdirin. Enginarın hava geçirmediğinden emin olduğunuzda buzdolabında veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir