İlginizi Çekebilir
Evde Kekik Nasıl Kolayca Yetiştirilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Evde Kekik Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

+ -

Kekik, harika kokusu ile mutfaklarımızı süsler ve et yemeklerinde, salatalarda ve çorbalarda vazgeçilmez bir olarak yer alır. Mutfaklarda baharat olarak kullanılan kekik; orta boy renkli çiçekleri olan güzel kokulu bir bitkidir. Kekik çayının sağlığa birçok faydası vardır ve en popüler bitki çayı çeşitlerinden biridir. Kekiği aktarlardan ve marketlerden kolayca temin edebilir ya da kekiği evde yetiştirip kendi baharatınızı yapabilirsiniz. Peki, evde kekik nasıl kolayca yetiştirilir?

Evde Kekik Nasıl Yetiştirilir? 

Kekik toprak konusunda çok seçici olmayan bir bitki olduğu için bahçe toprağı veya varsa toprak karışımı kullanabilirsiniz. Toprak tedarik ediyorsanız, kil, mümkünse kumlu bir karışım tercih ederseniz daha fazla verim elde edebilirsiniz. Toprak seçimi konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, torf bakımından zengin bir toprak yeterli olacaktır. Dilerseniz bir çiçekçiden ya da bir yapı marketin bitki reyonunda çalışan birinden de destek alabilirsiniz.  

Saksı seçerken ise plastikten seramiğe her saksıda yetiştirilebilir ancak kekik için toprak saksı ideal olacaktır. Ayrıca saksının dibinde fazla suyun akması için delikler olduğundan emin olmalısınız. 

Evde Kekik Nasıl Kolayca Yetiştirilir?
Evde Kekik Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

Tohumdan ya da fideden kekik yetiştirebilirsiniz. En pratik yöntem kekik fidanı sağlamaktır. Çünkü satın alacağınız kekik tohumlarının verimli olmama veya her birinin tutmama olasılığı daha yüksektir. Çiçekçiden, bir yapı marketin bitki reyonundan veya bitki satan bir çevrimiçi alışveriş sitesinden fide alabilirsiniz. Dikim için öncelikle seçeceğiniz saksının dibine çeşitli ebatlarda taşlar koyarak drenajı sağlamalısınız. Daha sonra aldığınız topraktan bolca koyun ve bitkiyi köklerine zarar vermeden ve kekiği sallamadan saksıya koyun. Toprağa tutunması için üzerine tekrar toprak ekleyin. Toprağı eklerken çok fazla bastırmamaya dikkat edin ki toprak nefes alabilsin ve köklere zarar vermesin. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra bitkinize can suyu vermeyi unutmayın. 

Kekiklerinizi diktikten sonra sıra kekik bakımına geldi. Elbette güzelce büyümesi için kekiğe sadece su vermek yeterli olmaz. Doğru ortamda ve doğru sıklıkta sulama yapmak da önemlidir. Kekiği koyabileceğiniz ortamın özellikleri göz önüne alındığında kekik, sıcağı ve güneş ışığını seven bir Akdeniz bitkisidir. Bu nedenle kekik saksısını güneşli bir yere yerleştirmek önemlidir. Hemen hemen tüm bitkiler gibi şiddetli cereyanlardan olumsuz etkilenen bir bitki olduğu için kekik saksınızı evinizin hava akımı olmayan bir bölümüne yerleştirmenizin önemli olduğunu unutmayın. 

Kekik fazla sulama gerektirmeyen bir bitki olduğu için haftada ortalama bir kez yeterlidir, hatta kış aylarında bu zaman dilimini daha da uzatmanız gerekebilir. Ne sıklıkta sulanacağına karar vermek için toprak nemini kontrol etmeniz yeterlidir. Bunu yapmak için işaret parmağınızı toprağa batırın ve çıkarın. Parmaklarınız ıslanırsa, suyu önümüzdeki birkaç gün için verebilirsiniz ama toprak kuruysa sulama zamanı gelmiş demektir. Kekiğin toprağının çok sulu olmaması ama nemli olması önemlidir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap