Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 

Havalar ısınmaya başlayınca güneş kremleri gün yüzüne çıkıyor. Ancak bu kremler sadece yaz aylarında değil, yılın 12 ayı boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Güneş kremi cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumada en etkili faktörlerden biridir. Bu kremleri kullanmanın doğru yolunu biliyor musunuz? Güneş kremi nasıl kullanılır? Güneş kremi nasıl kullanılacağına geçmeden önce güneş kremi kullanma alışkanlığı edinmenizi öneririz. Yaz ve kış aylarında güneş koruyucu kullanmak cildinizi koruyabilir ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Güneş kremi kullanımı nasıl olmalıdır? Ayrıntılar yazımızda yer alıyor. 

Güneş Koruyucu Kremler Nasıl Kullanılır? 

Öncelikle güneş kreminizi cilt tipinize göre seçmelisiniz. Doğru güneş kremini bulmak çok önemlidir. Bir dermatolog yardımıyla cildiniz için doğru güneş kremini bulabilirsiniz. Güneş kremini dışarı çıkmadan 20-25 dakika önce sürmelisiniz. Doğru güneş kremi ile birlikte doğru miktarda ürün uygulamak da önemlidir. Yüz ve boyun bölgesine 1 çay kaşığı güneş kremi sürmelisiniz. Göğsünüze, sırtınıza, kollarınıza ve bacaklarınıza birer tatlı kaşığı sürmelisiniz. Gerektiğinden daha az güneş kremi uygularsanız, fayda oranınız düşecektir. 

Güneş koruyucunuzun yüksek koruma sağlaması sizi uzun süre koruyacağı anlamına gelmez. Her 1,5 – 2 saatte bir kremi yenileyin. Güneş kremi sürerken dudaklarınızı ihmal etmeyin. Kullandığınız dudak parlatıcısı dudaklarınızı güneş ışığına ve yanıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Dudaklarınıza da güneş kremi sürün veya koruyucu içerikli bir dudak kremi satın alın. Güneş koruyucunuzun en az SPF 30 olduğundan emin olun. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, güneşin dünyaya dik açı yaptığı 11:00-15:00 saatleri arasında güneşe çok fazla maruz kalmamaktır. Özellikle tatildeyseniz bu saatler arasında güneşlenmemeye özen göstermelisiniz. 

Cilt Tipinizi Öğrenin 

Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 
Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kullanacağınız güneş kremini cilt tipinize ve fototipinize göre seçmelisiniz. Fototip; kişinin güneş ışınlarına verdiği tepkinin niteliğini ifade eder. Cilt tonu, saç rengi, çil, güneş yanığı eğilimi ve bronzlaşma kabiliyetine göre 6 fototip bulunmaktadır. 

  • Birinci Fototip: Çok açık, çok çilli cilt. Asla bronzlaşmaz ve cilt her zaman güneş yanığına maruz kalır.
  • İkinci Fototip: Açık renkli, çilli ten. Bazen hafif bir bronzlukla da olsa güneş yanığı her zaman oluşur.
  • Üçüncü Fototip: Açık ve buğday renkli ten. Bu tene sahip insanlar ilk iki fototipe göre daha şanslı olup orta derece bronz bir cilde sahip olabilir. Bazen güneş yanığı görülür.
  • Dördüncü Fototip: Buğday tenli cilt. Yoğun bir şekilde bronzlaşır ve güneş yanığı olmaz.
  • Beşinci Fototip: Koyu ten. Güneş yanığı hiç olmaz ve çok yoğun bronzluk yaşar.
  • Altıncı Fototip: Çok koyu ten. Güneş yanığı hiç yaşanmaz.

SPF Belirleme 

Her güneş kremi farklı bir koruma seviyesi sunar ve bu güneş kremleri 6 ile 50+ arasında değişen koruma faktörlerine sahiptir. Düşük korumaya uygun cilt tipleri için (fototip 5 ve 6 gibi) 6-10 faktör tavsiye edilirken, fototip 4 grubundaki cilt tipleri orta koruma için 15-20-25 koruma faktörünü tercih etmelidir. Fotoğraf tipi 3 olan kişiler için yüksek korumalı 30-50 arası uygunken, çok açık tenli tipler yani güneş yanığı riski olanlar için 50+ olan bir güneş kremi kullanmalıdır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir