Alerji Testi Nasıl Yapılır? 
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Alerji Testi Nasıl Yapılır? 

Bağışıklık sistemi, vücudu çevredeki yabancı zararlı maddelerden koruyan ve vücuda burun, bağırsaklar, nefes ve deri yoluyla giren zararlı ve yabancı maddelerden korur. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi yabancı ve zararlı maddelere aşırı tepki verebilir. Bu duruma alerji denir. Genetik olarak yatkın alerjilerin nedenleri tam olarak anlaşılmasa da bazı alerjenler hastalığa önemli katkıda bulunur. Alerjenler temel olarak beş kategoriye ayrılır: çevresel alerjenler (ev tozu akarları, küf, polen, hayvan alerjenleri), böcek alerjenleri, gıda alerjenleri, ilaç alerjenleri ve mesleki alerjenler. Bu yazımızda alerji testi nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlayacağız. 

Vücudun bilinen bir maddeye alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini belirlemek için alerji testi yapılır. Ev tozu akarları, küf, polen, evcil hayvan tüyü, böcek ısırıkları, gıda ve ilaç alerjileri gibi farklı türler için çeşitli testler mevcuttur. Alerji testi kan, deri testi veya eliminasyon diyeti şeklinde olabilir ve yetişkinlere ve her yaştan çocuğa uygulanabilir. En yaygın olarak kullanılan ve hızlı etkili cilt alerji testi, kişinin az miktarda bir alerjene maruz kalması durumunda oluşabilecek reaksiyonların gözlemlenmesine dayanır. En sık görülen yan etkiler ciltte kaşıntı, kızarıklık ve şişliktir. Nadir durumlarda, acil müdahale gerektiren ciddi bir reaksiyon (anafilaktik şok) meydana gelebilir. Bu nedenle alerji testi, iyi donanımlı bir klinikte bir alerji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Deri testinin mümkün olmadığı durumlarda başka bir seçenek de kan testidir; gıda alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız ek testler ya da işlemler gerekebilir. 

Alerji Testi Nasıl Uygulanır? 

Alerji Testi Nasıl Yapılır? 
Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Süt, yumurta, yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya ve buğday gibi gıda alerjileri deri veya kan testleri ile belirlenebilir. Bununla birlikte, tek başına bu testlere verilen olumlu bir yanıt, bir gıda alerjisini doğrulamak için yeterli olmayabilir. Gıda alerjileri karmaşık olabilir, bu nedenle ek testler ya da prosedürler gerekebilir. 

Deri alerji testinde, test edilecek her gıda için cilde küçük bir damla sıvı gıda özütü damlatılır, ardından cilt nazikçe delinir ya da cilt altına az miktarda alerjen enjekte edilir. Test edilen yiyeceğe alerjiniz varsa, 15-20 dakika içinde test alanı çevresinde kırmızı kabarcıklar oluşacaktır. 

Bağışıklık sisteminin belirli gıdalara tepkisi yapılan kan testi ile alerjiye bağlı antikorların ölçülmesiyle gerçekleştirilir. 

Gıda yükleme testi, Doktor kontrolünde yapılır ve semptoma neden olduğu düşünülen yiyecek ya da içecekler düzenli olarak, az ama artan miktarlarda verilir. Kişinin tepkisine bağlı olarak, gıda diyetten çıkarılır veya dahil edilir. Gıda alerjilerinin anafilaktik şoka neden olma olasılığı daha yüksek olduğundan, geçmişte bir gıdaya şiddetli reaksiyon gösterdiyseniz bu test güvenli olmayabilir. 

Eliminasyon diyetinde ise bir veya iki hafta boyunca, diyetinizden şüpheli gıdaların denetimli olarak çıkarılır. Bir süre sonra kontrollü bir şekilde tekrar eklemeniz istenir. Bu süreç, semptomları belirli gıdalarla ilişkilendirmeye ve hangi gıdaların alerjik reaksiyona neden olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir yemek günlüğü tutmanız ve gün içinde yediğiniz tüm yiyecekleri, aldığınız ilaçları ve semptomlarınızı listelemeniz istenilir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir