Hollywood Uyarlaması Yeşilçam Filmleri
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Hollywood Uyarlaması Yeşilçam Filmleri

Sinema sektöründe tüm dünyayı kasıp kavuran Hollywood rüzgarı elbette ki Yeşilçam’ı da etkiledi. Hollywood yapımı bir çok filmi referans alan Türk yapımcılar, bu filmleri Yeşilçam’a uyarladı. Bilimkurgu, dram, aksiyon, komedi gibi neredeyse tüm türlerde Hollywood esintileri göze çarpmaktadır. Hollywood uyarlaması yeşilçam filmleri arasından birkaçını sizler için listeledik.

Hollywood Uyarlaması Yeşilçam Filmleri Örnekleri

Hollywood Uyarlaması Yeşilçam Filmleri
Hollywood Uyarlaması Yeşilçam Filmleri

Garip/The Kid

Kemal Sunal’ın başrolünde oynadığı 1986 yapımı Garip filmi, 1921 yılı yapımı Charlie Chaplin filmi olan The Kid filminden uyarlanmıştır. Günümüzde halen severek izlenmekte olan Garip filmi neredeyse orijinali kadar başarılıydı.

Şabaniye/Tootsie

Yine bir Kemal Sunal filmi olan Şabaniye, Dustin Hoffman’ın başrolünde oynadığı 1982 yapımı Tootsie filminden uyarlanmıştır. 1982 yılında vizyona giren Tootsie filmi tüm dünyada büyük ilgi görünce Yeşilçam yapımcıları bu ilgiyi dikkate alıp hemen 2 yıl sonra 1984 yılında filmin Yeşilçam versiyonunu çektiler. Başrollerinde Kemal Sunal ve Çiğdem Tunç’un yer aldığı yapım, kadın kılığındaki bir erkeğin başına gelenleri konu almaktadır.

Aşık Oldum/Women In Red(Kırmızılı Kadın)

Amerika’da 1984 yılında vizyona giren Women In Red filmi hemen 1 yıl sonra 1985 yılında Yeşilçam’a uyarlandı. Neredeyse tüm sahneleri birebir aynı olan filmin başrolünde Şener Şen yer almaktadır.

Turist Ömer Uzay Yolunda/Star Trek(Uzay Yolu)

1966 ile 1969 yılları arasında yayınlanan Star Trek adlı Hollywood yapımı dizi 1973 yılında Yeşilçam’a uyarlanan yapımlar arasında yer almaktadır. Tüm Türkiye’de Turist Ömer serisi ile gönülleri fetheden Sadri Alışık bu filmde başrol alarak seriye bir yenisini daha eklemiş oldu. Orijinalinde bilimkurgu türünde yayınlanan dizi Yeşilçam’da, bu dizinin absürtlükleri ile alay eden bir film uyarlaması olarak yer aldı.

Atını Seven Kovboy/Daisy Town(Red Kit)

Tüm dünyaya namını salan çizgi film karakteri Red Kit önce Hollywood’ta, sonrasında ise Yeşilçam’da film uyarlaması olarak yerini aldı. 1971 yapımı Daisy Town filmi 3 yıl sonra 1974 yılında Yeşilçam’a uyarlandı. Başrolünde yer alan Sadri Alışık, Red Kit karakterini canlandırmıştı.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap