Meme Kanserinden Korunmak İçin Tüketilen Gıdalara Dikkat Edin
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Meme Kanserinden Korunmak İçin Tüketilen Gıdalara Dikkat Edin

İltihap yakıcı özelliğe sahip bazı gıdalar, meme kanseri riskini artırıyor. Sağlıklı beslenme ile doğrudan alakalı olan kanser türlerinden biri olan meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda en fazla görülen ikinci kanser türüdür. Erken teşhis ve tedavi durumunda başarı oranının yüksek olduğu meme kanserinin, beslenme ile ilişkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Her ne kadar genetik faktörler, alkol kullanımı, aşırı kilolar ve yaşın ilerlemiş olması meme kanserinin görülmesinde önemli birer etken iken, sağlıksız gıdalar tüketmek de kanser oluşumunun temel nedenleri arasında yer almaktadır. Meme kanserinden korunmak için tüketilen gıdalara dikkat edin.

Sağlıksız Beslenme tek risk olmasa da önemli bir etkendir

Sağlıksız beslenme koşullarının oluşması meme kanserinin görülmesinde tek başına risk olmasa bile, kanser oluşumunu artıracak önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Özellikle doymuş yağ, şeker ve işlenmiş kırmızı et bakımından zengin bir diyet uygulamak, meme kanser riskini artırıyor. Bu yüzden işlenmiş gıdalar yerine daha çok lif, protein, mineral ve vitaminler bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önem taşıyor.

İltihap artırıcı yiyecekler kansere sebep oluyor

Vücutta iltihabın artmasında en önemli nedenlerden biri, sağlıksız beslenmedir. Bu nedenle iltihap artırılmasına neden olabilecek besinlerin tüketilmesi, meme kanser riskini artırmaktadır. Uzmanlar iltihap yapıcı besinler tüketmek yerine daha çok doğal ve sağlıklı sebze meyve tüketimini tavsiye etmektedirler.

Kızarmış ve yağlı besinler risk bakımından daha yüksek olurken, marketlerde satılan işlenmiş gıdaların tüketimi de kanser oluşumu için ciddi riskler taşıyor. Bugüne kadar yapılan tüm bilimsel araştırmalar, sağlıksız beslenen kadınların sağlıklı beslenen kadınlara göre en az yüzde 30 daha fazla kanser olma riskine sahip olduklarını gösteriyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir