Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir? 
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir? 

Gözenekler cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Gözenekler dolduğunda cilt kirlenir ve cildinizde istenmeyen bir görünüm oluşur. Gözenek görünümünün önüne geçmek için gözeneklerin sıkılaştırılması gerekmektedir. Gözenek küçültme yöntemlerini bilmiyorsanız, sizin için araştırdığımız gözenek küçültme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Peki, gözenek sıkıştırma yöntemleri nelerdir? 

Gözenek Neden Oluşur? 

Gözenekleri temizlemek ve cildin sağlıklı ve yeterli miktarda nefes almasını sağlamak önemlidir. Aksi takdirde cilt oksijenden yoksun kalır. Cilt gözenekleri genişleterek nefes almasını sağlar. Büyük gözenekler kir, vücut salgıları, ölü deri parçacıkları ve makyaj kalıntıları ile kolayca doldurulur. Bu durum, genişlemiş cilt gözenekleri, yüzden cilt sağlığına zarar verebilecek bir dizi problemin başlangıç noktasıdır. Burun üstü ve çevresi, yanaklar, alın gözeneklerin genişlemeye oldukça müsait olduğu ortak alanlardır. Genetik nedenlere ek olarak gözeneklerin genişlemesinin bazı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Makyajı temizlemeden uyumak 
  • Çok fazla güneşte kalmak 
  • Sigara ve alkol kullanmak 
  • Cilt tipine uymayan kozmetik ürünleri kullanmak 
  • Uzun süre makyajlı kalmak 
  • Kilo almak 
  • Aşırı yağlı beslenmek 

Gözenek Sıkılaştırmak için Evde Uygulanabilecek Yöntemler 

Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir? 
Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir?

Limon Suyu 

Limon suyu, gözenekleri sıkılaştırmak için doğanın en doğal nimetlerinden biridir. Limon suyu sadece gözenekleri sıkılaştırmaz, aynı zamanda temizlemeye de yardımcı olur. Sıkılaştırmaya yardımcı olması için limonu doğrudan gözeneklerinize uygulayabilirsiniz. 

Aloe Vera  

Aloe vera bitkisinin yapraklarındaki jeli bir bıçakla kazıyın ve yüzünüze uygulayın. 40 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayınız. Düzenli kullanımda cildinizin gerginleştiğini fark edebilirsiniz. 

Buz 

Gözenekleri sıkılaştırmak için buz yöntemi en iyi yollardan bir tanesidir. Buz, soğuk kompres olduğu için cilt üzerinde şok edici bir etkiye sahiptir. Cildinize buz küpleri sürerek gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. 

Maden Suyu 

Maden suyunda bulunan faydalı mineraller sayesinde gözenekleri etkin bir şekilde sıkılaştırır. Cildinizi gazı alınmış maden suyu ile yıkayabilirsiniz. 

Ölü Derileri Temizleme 

Ciltte ölü deri birikir ve gözeneklerin açılmasına neden olur. Ciltte düzenli olarak peeling ve cilt temizleme yöntemleri kullanmak, ölü derinin ciltten atılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle haftada en az bir kez cildinizdeki ölü deriyi temizleyerek gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. 

Kil Maskesi 

Haftada bir kez kullanacağınız doğal kil maskesi gözenek sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Bu adımı düzenli olarak cilt bakım rutininize eklerseniz, cildiniz zamanla kendini onaracaktır. 

Gözenekleri Sıkılaştırmak için Tıbbi Yöntemler 

Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir? 
Gözenek Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal Peeling 

Gözenekler epidermisin kimyasal soyulması ile azaltılabilir ve kimyasal soyma yüzeysel, orta ve derin katmanlara ayrılır. Gözenek genişleme derecesine bağlı olarak kimyasal peeling uygulama derecesi seçilebilir. Derin veya orta dereceli tedaviden başlayarak komple yüzey peelingi de bir seçenektir. 

Karbon Peeling 

Gözenekleri sıkılaştırmanın en etkili yollarından biridir. Yüze uygulanan karbon maskesi lazer yardımı ile ciltten uzaklaştırılır, ölü deri soyulur, lazer ile koyu lekeler uzaklaştırılır ve cilt derinlemesine arındırılır ve yenilenir. Cilt yenilenme sürecinde boş olan gözenekler küçülmeye başlar. 

Fraksiyonel Lazer 

CO2 Fraksiyonel Lazer en etkili cilt yenileme sistemlerinden biri olduğu için gözenekleri sıkılaştırmada harika sonuçlar elde etmemizi sağlar. Peeling ile cilt yenilendiğinde, derin dokuda tetiklenen kolajen üretimi sayesinde yeni oluşan cilt daha sıkı ve gergin bir yapıya sahip olur. 

Dermapen 

Dermapen, gözenekleri sıkılaştırmak için en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Genç ciltlerde de güvenle kullanılabilir. Etkileri kalıcıdır ve cildi en doğal şekilde yeniler. Mikroiğneleme gözenekleri uyarır, cilt altında aktive olan kolajen hücreleri ve uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit ve serum sayesinde kısa sürede küçülür. 

Baby Face Beauty 

Baby Face Beauty, porselen benzeri bir cilt için yüksek saflıkta serumlar ve vitaminler uygulamak için bir lazer cihazı sistemi kullanır. Cildi sıkılaştırmada ve gözenekleri küçültmede oldukça etkilidir. Thulium lazer ciltte gözenekler gibi mikro kanallar açarak baby face güzellik bakımlarına özgü saf vitaminleri, asitleri ve mineralleri cilt altına iletir. Kullanımdan sonra her gün gözenekler sıkılaşmaya devam eder. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir