Diyette kuruyemiş yenilebilir mi?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Diyette kuruyemiş yenilebilir mi?

Diyet yaparken kuruyemiş yenilir mi? sorusu, diyet yapanların sıklıkla aldandığı ve birçok beslenme uzmanına sorulan sorulardan bir tanesidir. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak bilinen çiğ kuruyemişler, “Diyette kuruyemiş yenilebilir mi?” sorusuna yanıt vermeyi kolaylaştırıyor. Diyette önerilen çiğ kuruyemiş tüketimi pek çok insanı memnun ediyor. Ancak kuruyemiş tüketiminde aşırıya kaçmak kilo kaybına değil, kilo alımına neden olur. Bundan dolayı kontrollü tüketmek gerekiyor.

Diyet yaparken yenen kuruyemiş kilo aldırır mı?

Diyet yaparken kuru meyve tavsiye edilmez fakat kontrollü miktarlarda kuruyemiş önerilir. Bu yüzden az miktarda badem, antep fıstığı, ceviz, antep fıstığı veya kaju fıstığı yiyin ve kuru meyve yerine taze meyve tüketin. Karıştıracağınız veya tek başına yiyeceğiniz kuruyemişlerin hepsi çiğ olmalıdır. Diyette en büyük hata kavrulmuş kuru yemiş yemektir. Bunun yerine kabuklarını kendiniz kıracağınız çiğ kuruyemişleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı beslenmede çeşitlilik önemlidir. Bundan dolayı da kuruyemiş tüketimi önemlidir. Bunun nedeni yağlı tohumlar olarak bilinen kuruyemiş çeşitlerinin doymamış yağ asitleri, E vitamini ve mineral selenyum gibi önemli besinleri içermesidir.

Tabii ki her besinde miktarın önemi olduğu gibi kuruyemiş tüketirken de miktarı çok önemlidir. Gün içerisinde 15-20 gram kuruyemiş tükettiğinizde günlük besin ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olacak ve yağlı tohumların faydalarından faydalanmış olacaksınız. Bu miktarı günde 1 avuç kuruyemiş olarak baz alabilirsiniz.

Ortalama olarak, 1-2 bütün ceviz, 6-7 yer fıstığı veya 1 çay kaşığı yağa eşdeğer olan 8-10 fındık veya badem düşünebilirsiniz. Fazla kilolu olmayan bir yetişkinseniz, bu miktarlar gün içinde sizin için yeterli olacaktır. Ancak amacınız kilo vermekse, her gün ihtiyacınız olan yağ miktarını göz önünde bulundurmalı ve gün içinde yediğiniz yağ miktarını azaltarak kuruyemiş alımınızı ayarlamalısınız.

Kuruyemişlerin Kalorileri

  • 1 avuç kabak çekirdeği 56 kalori
  • 1 avuç fıstık 170 kalori
  • 1 avuç kaju fıstığı 138 kalori
  • 1 avuç Antep fıstığı 101 kalori
  • 1 avuç leblebi 24 kalori
  • 1 avuç ceviz 164 kalori
  • 1 avuç badem 150 kalori
  • 1 avuç fındık 154 kalori
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir