Dondurucuda Semizotu Nasıl Saklanır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Dondurucuda Semizotu Nasıl Saklanır?

Semizotu, semizotugiller familyasından çiğ veya pişmiş olarak yenebilen bir bitkidir. Hindistan ve Orta Doğu’ya özgü olan bu sebze, salatalarda ve ana yemeklerde kullanılır. Sebzeler arasında semizotu en yüksek omega 3 içeriğine sahip bitkidir. Kullanım olarak ıspanağa benzer. Genellikle salatalarda çiğ yemeklerde pişirilerek kullanılır? Peki, dondurucuda semizotu nasıl saklanır?  

Çiğ Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır? 

Öncelikle ne kadar semizotu kullanacaksanız kök kısımlarını kesin. Ardından geniş bir kâse içerisine semizotlarını tek tek ayıklayın. Ayıkladığınız semizotlarını bol suda güzelce yıkayın ve suyunun süzülmesi için bir süre bekleyin. Suyu süzülen semizotlarını kâğıt havlu yardımı ile kurulayın.  

Kuruladığınız semizotlarını kilitli buzdolabı poşetlerine koyun. Fazla havasını almak için elinizle hafif hafif bastırın ya da bir pipet yardımı ile fazla havasını alarak buzdolabı poşetinin ağzını kapatın. Hazırladığınız semizotunu dondurucuda 9 aya kadar saklayabilirsiniz. 

Pişmiş Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır? 

Dondurucuda Semizotu Nasıl Saklanır?
Dondurucuda Semizotu Nasıl Saklanır?

Semizotunu pişmiş bir şekilde dondurucuda saklamak istiyorsanız şoklama işlemi uygulamalısınız. Bunun için öncelikle semizotlarını köklerinden kesin ve bir kâsenin içine ayıklayın. Ayıkladıktan sonra bol suda iyice yıkayın. Bir müddet suyunun süzülmesini bekleyin ve doğrayın. 

Bir tencerenin içine suyu koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine semizotlarını atıp 2 dakika kadar haşlayın. Daha sonra semizotlarını süzün ve buzlu suyun içine atarak yine 2 dakika kadar bekletin. 2 dakika sonra semizotlarını süzün ve kuruyasıya kadar oda sıcaklığında bekletin.  

Suyu geçen semizotlarını kilitli buzdolabı poşetlerine koyun ve elinizle biraz bastırarak ya da bir pipet yardımı ile havasını iyice alın. Buzdolabı poşetinin ağzını güzelce kapatın ve dondurucuya koyun. Pişmiş semizotunu dondurucuda 9 ay boyunca saklayabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir