Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınların en büyük isteklerinden biride pürüzsüz bir cilde kavuşmaktır. Pürüzsüz bir cilde ulaşma konusunda en önemli şeylerden biride istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. İstenmeyen tüylerden kurtulma kapsamında çağımızda pek çok yöntem uygulanmaktadır. Sağlamış olduğu %100’e yakın kesin çözüm olasılığı ile en çok tercih edilen kıllardan kurtulma yöntemleri arasında epilasyon gelmektedir. Epilasyondan sonra ise cilt bakımı oldukça önemlidir. Epilasyon sonrası cilt bakımı nasıl olmalıdır? Diye merak ediyorsanız yazımızı okumalısınız. 

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lazer epilasyon tedavisine ihtiyaç duyan kişilerin lazer epilasyon öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken birkaç şey vardır. Tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi bitiminde kesintisiz bir cilt bakımı cilt sağlığı ve cildin korunması için önemlidir. Tedavi sırasında kesintiye uğramadan yapılan cilt bakımı, lazer etkisine bağlı cilt kızarıklığını, tahrişini ve kaşınmasını önleyebilir. Lazer kıl köklerini yakarken uygulama bölgesine de zarar verebilir. Kalıcı hasar görmemek için cilt bakımına her anlamda dikkat etmeniz gerekir. 

Lazer epilasyondan sonra cildinizde şişlik ve kızarıklık olabilir. Bu etkilerin bazıları ortaya çıktıktan birkaç saat sonra kaybolurken, bazılarında 1-2 gün devam eder. Bu sizi rahatsız ediyorsa, bölgeyi rahatlatmak için kırmızı veya şiş olan bölgeye buz koyabilirsiniz. Bunun dışında bölgeye nemlendirici krem sürerek yan etkileri azaltabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalısınız, uygulayacağınız kremin antibakteriyel özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz. Antibakteriyel merhemler, tedavi edilen bölgede cildin ölmesine neden olabilir. Ayrıca kullanacağınız kremi lazer epilasyon yaptırdığınız yerede sorabilirsiniz. 

Tedaviden sonra en az 3-4 gün uygulama yapılan bölgeye hiçbir şey değdirmemelisiniz. Tüyleri almak için kesinlikle kese kullanmamalı veya jilet, ağda gibi yöntemler kullanmamalısınız. Bu tür davranışlar bölgeyi tahriş edebilir. Ayrıca tedaviden birkaç gün sonra tüyleriniz kendi kendine dökülmeye başlayacaktır. Lazer epilasyon uygulanan bölge kesinlikle güneşten korunmalıdır. Güneş ışığı bölgeye çarparsa, bölgede lekeler ve tahriş oluşabilir. Bu durumdan kaçınmak için epilasyon bölgesine güneş kremi uygulayabilirsiniz. 

Bunun yanı sıra cilt temizliğinize de özen göstermeli ve cildinizi her zaman temiz tutmalısınız. Kaşıntılı olsa bile kendinizi tutmalı ve uygulama gerçekleşen bölgenin tahriş olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok kaşınıyorsa, bölgeyi soğuk suyla yıkayın ve kurulayın, bölgeyi havluyla ovalamayın. Bu öneriler dikkate alınırsa lazer epilasyon tedavilerinin başarı oranı da artacaktır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir