Yıldız Meyvesinin Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yıldız Meyvesinin Faydaları

Sağlıklı besin kaynakları arasında bulunan yıldız meyvesinin faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Düzenli tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinin yanı sıra uyku kalitesini artıran ve mikropları önleyici özellikler taşıyan yıldız meyvesi, eşsiz lezzeti ile de dikkat çeken tropikal meyveler arasındadır.

Karbonhidrat ve Şeker Bakımından Düşüktür

Yıldız meyvesi düşük karbonhidratlı ve düşük şekerli yiyeceklerden biridir. Bu yüzden sağlıklı besin bileşiklerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Düşük kaloriye sahip olması nedeniyle kilo alma korkusu olmadan tüketilebilecek meyveler arasındadır.

Orta boy bir yıldız meyvesi tükettiğiniz zaman alacağınız karbonhidrat miktarı yaklaşık olarak 6 gramdır. Yine orta boy yıldız meyvesinde şeker miktarı ise 4 gram civarındadır.

Orta büyüklükteki bir porsiyon yıldız meyvesinin kalori miktarı ise 28 kaloridir. Genel olarak bakıldığında kalorisi, karbonhidrat miktarı ve şekeri düşük bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yıldız meyvesinin sağlıklı bir atıştırmalık olmasına neden olmaktadır.

Zengin Bir Lif Kaynağıdır

Diyet lifleri sağlıklı beslenme ve sindirim sisteminin sağlığını korumak için önem taşır. Düşük kalorisine rağmen zengin bir diyet lifine sahip olması, onu sağlıklı meyveler meyvelerden biri kılmaktadır.

Sindirim sisteminin sağlığının korunması için diyet lifleri bakımından zengin besinler tüketmek önemlidir.

C Vitamini Bakımından Zengindir

Yıldız Meyvesinin Faydaları
Yıldız Meyvesinin Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en önemli vitaminlerden biri C vitaminidir. Bu yüzden yıldız meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendiren mükemmel bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir porsiyon yıldız meyvesi tüketilmesi, günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısının karşılanmasına yardımcı olur. Bu sayede özellikle kış aylarında görülen grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı vücudunuz daha dirençli hale geliriz.

C vitamini bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra saçlar, tırnaklar ve sağlıklı bir cilt için de gereklidir. Kolajen sentezine yardımcı olan bu vitamin, ayrıca serbest radikallere karşı vücudun dirençli hale gelmesine de etki eder.

Yıldız Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Yıldız meyvesini düzenli olarak tükettiğinizde sağlığınız üzerindeki olası etkileri şunlardır;

Mikropları Yok Edici Etkisi Vardır

Birçok fotokimyasal bakımından zengin olan yıldız meyvesi, antibakteriyel ve anti mikrobiyel özellikler taşır. Bu özellikleri ile vücuttaki mikropların önlenmesi ve yok olması için etki gösterir.

Özellikle enfeksiyonlara neden olabilecek mikropların yok edilmesinde birçok besin içeriğine sahip olan yıldız meyvesi, herhangi bir alerjisi bulunmayan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmelidir.

İltihabı Azaltmak için İyidir

Antioksidan özelliklere sahip bileşikler içererek, İnflamatuar hastalıkların görülme riskini azaltır. Ayrıca hücre hasarına neden olabilecek serbest radikaller ile vücudun savaşmasına yardımcı olur.

İçerdiği C vitamini de yine iltihapların önlenmesine ve eklemlerdeki şişkinliğin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Uyku Kalitesini Artırır

Uyku kalitesinin bozulması çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilir. Bunun için sağlıklı bir uyku genel sağlık açısından önemlidir.

Uyku kalitesini artırmak için sağlıklı yaşam koşulları elde etmek önemli olduğu gibi, sağlıklı beslenmek de önemlidir. Magnezyum içeriği sayesinde uyku sorunlarının azalmasına yardımcı olan meyve, metabolik çalışmayı düzenleyerek de uyku problemlerinin önlenmesinde etkilidir.

Bunlarla birlikte strese bağlı olarak görülebilecek uyku sorunlarının aşılması için de yıldız meyvesinin faydaları bulunuyor.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Kalsiyum ve magnezyum içeriği ile birlikte zengin vitamin kaynaklarından biridir. Antioksidan özelliklere de sahip olan yıldız meyvesi, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

Düzenli olarak tüketen kişilerde kardiyovasküler sağlık problemlerinin daha az görülebileceği tahmin edilmektedir. Damarlarda rahatlama sağlaması nedeniyle yüksek tansiyon riskini azaltması, yine kalp ve felç gibi riskleri azaltmaya etki etmektedir.

Cilt Sağlığını Korur

Besin değerleri ve sıvı içeriği ile cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur.

İçerdiği C vitamini ve diğer besin bileşikleri, erken yaşlılık belirtilerinin görülme ihtimalini en aza indirir.

Metabolizmayı Hızlandırır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yıldız Meyvesinin Faydaları
Yıldız Meyvesinin Faydaları

Metabolizmanın sağlıklı ve hızlı çalışması, sağlıklı kilo vermek anlamına da gelir. Ayrıca vücudun tüm fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi için metabolizmanın sağlıklı olması önem taşır.

Vücudumuz nefes almak, düşünmek ve alınan gıdaları sindirmek gibi çeşitli aktiviteleri bir arada yürütür. Bunun için ise sağlıklı bir metabolizmaya gerekir. B6 vitamini, folat, C vitamini ve kalsiyum gibi çeşitti besin içerikleri metabolizmanın sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemi için Faydalıdır

içi etli meyvesi ve mumsu kabuğu çözünür ve çözünmez diye lifleri bakımından zengindir. Diyet lifleri bağırsak sağlığının yanı sıra, tüm sindirim sistemi için gerekli besin bileşiklerinden biridir.

İçerdiği diyet liflerinin dışında vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan yıldız meyvesinin fotokimyasal içerikleri de bulunmaktadır. Tüm bunlar dikkate alındığında yıldız meyvesinin faydaları arasında sindirim sistemi üzerindeki etkilerine dikkat çekmek gerekir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir