Cildin Genç Kalmasına Yardımcı Olan Besinler
  1. Anasayfa
  2. Güzellik

Cildin Genç Kalmasına Yardımcı Olan Besinler

Cildin genç kalmasını yardımcı olan besinler, sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak isteyen herkes tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. Bu besinler erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına engel olarak, yaşlılığı geciktirmeye yardımcı olur. Özellikle estetik kaygısı yaşıyorsanız erken yaşlılık belirtilerini ertelemek için, düzenli olarak bu besin kaynaklarını tüketmeniz tavsiye edilir.

Cildin Genç Kalmasına Yardımcı Olan Besinler Nelerdir?

Bugüne kadar yapılan birçok araştırma, aşağıdaki besin kaynaklarının yaşlanma karşıtı özelliklerini ortaya koymuştur. Sizde bu sonuçlara güvenerek düzenli bir şekilde bu besinleri tükettiğinizde, cildinizdeki sağlık belirtilerini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Ayrıca listemizde yer alan besin kaynaklarının genel sağlık üzerinde de büyük etkileri bulunmaktadır. Kalp ve damar sağlığının korunmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendiren bu besinler, önemli oranda kanser önleyici etkileri de sahiptirler.

Cildi Sıkılaştırmak ve Temizlemek İçin Domates

İçeriğinde bulunan likopen adlı madde, son derece güçlü bir antioksidandır. Antioksidanların sağlık için birçok faydası olduğu gibi, cilt sağlığının korunmasında da etkileri bulunmaktadır.

Vücuttan toksinlerin atılması için gerekli olan antioksidanların düzenli olarak alınması, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Cilt Tahrişleri İçin Yeşil Çay

Tahriş olan cildin yatıştırılması için, düzenli şekilde yeşil çay tüketilmesi tavsiye edilir. Antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra zengin florür içeriğine de sahip olan yeşil çayın, yaşlanma karşıtı olduğu birçok kez kanıtlanmıştır. Yağ yakımına yardımcı olması ve metabolizmayı güçlendirmesi, yeşil çayın cilt üzerinde etki göstermesinin önemli nedenlerinden biridir.

Yeşil çayı içerek tüketebileceğiniz gibi, bir parça pamuğa döktükten sonra cildinize uygulamakta faydalı olacaktır. Cilde yeşil çay uygulandığında yaklaşık 30 dakika beklenerek cilt temizlenir. Bu işlemin haftada birkaç kez yapılması, uzun vadede cilt sağlığının hissedilir derecede iyileşmesine yardımcı olur.

Serbest Radikalleri Yok Etmek İçin Nar

Vücudun serbest radikaller ile savaşması için gerekli olan antioksidan içeriği bulunmaktadır. Polifenoller ve C Vitamini zengini olan nar, bu özellikleri ile de yaşlılık belirtilerinin daha geç ortaya çıkmasına etki etmektedir.

Cilt Enfeksiyonlarını Önlemek İçin Greyfurt

Cildin daha genç kalmasına yardımcı olan besinler arasındaki greyfurt, eşsiz özellikleri ile dikkat çekiyor. Özellikle düzenli olarak greyfurt suyu tüketen kişilerin cilt enfeksiyonlarına karşı daha az risk taşıdıkları görülmüştür.

Yağlı Balıklar

Somon balığı, palamut ve uskumru gibi balıklar, cilt kızarıklığının önlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı yağlar bakımından zengin olan bu besinler, erken yaşlılık belirtilerinin engellenmesi adına faydalıdır.

Havuç

Antioksidan ve A Vitamini içeriği bulunan havucun, cilt güzelliğine doğrudan etki ettiği bilinmektedir. Özellikle güneş ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu hassasiyetinin azaltılması için, düzenli olarak tavsiye edilir.

Yoğurt

Yiyerek tüketebileceğiniz gibi cildinize doğrudan uygulayarak da kullanabileceğiniz yoğurt, cilt sağlığına büyük katkılar sunmaktadır. Genel sağlığın korunması için de tavsiye edilen yoğurdun, özellikle cilt kırışıklıkları ile savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Probiyotikler bakımından zengin olan yoğurdun, doğal bir peeling olduğu da bilinmektedir. Düzenli olarak yoğurt tüketmenin yanı sıra, yoğurt içerikli çeşitli cilt bakım maskeleri yaparak cildinizi sağlıklı ve genç tutabilirsiniz.

Üzüm

Mikro dolaşımı iyileştirici etkisi ile üzümün cilde faydaları bulunmaktadır. Serbest radikallerin etkilerini azaltmak için tüketeceğiniz yaş üzüm, kolajen üretimine yardımcı olarak yaşlanma karşıtı etkiler gösterir.

Keten Tohumu

Keten tohumu yağı doğrudan cilde uygulanabilir. Veya keten tohumunun farklı şekillerde cilde uygulanması, özellikle cildin nemlenmesi ve ölü hücrelerin arınması için önemlidir. Zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağı olan keten tohumu ve yağı, cildi besleyici özellikleri ile tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir