İlginizi Çekebilir
Hamileler Neden Aşerir?
  1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamileler Neden Aşerir?

+ -

Hamilelik dönemi kadınlar için hem fiziki hem de psikolojik olarak değişimlerin meydana geldiği bir süreçtir. Bu süreçte hormon seviyelerinde değişkenlik göstermesinden dolayı kadınlar hayatlarında pek çok değişiklikler yaşarlar. Hamilelik döneminde kadınlar bazı yiyeceklere karşı tiksinti bulantı hissederken bazılarına karşı da aşırı istek duyabilirler. Hamilelik döneminde kadınların herhangi bir besini o an aşırı derecede istemelerine aşerme denir. Peki, hamileler neden aşerir?

Hamileler Neden Aşerir? Hamilelik Döneminde Aşerme Neden Olur?

Anne adaylarının yaklaşık olarak %85’i hamilelik döneminde en azından bir besine karşı aşırı istek duymuştur. Aşerilen bu besinleri sınıflandırmanın mümkünatı yoktur. Hamile kadınlar pek çok yiyeceği yeme iteği duyabilirler. Ekşi, tatlı, tuzlu ve baharatlı tatlar anne adaylarının en çok yemek istediği tatlardır. Aşerme durumunun kesin olarak nedeni bilinmez. Ancak hamilelik döneminde oluşan hormonsal değişikliklerin ve kan şekerinin düzeyi aşermeyi tetikler. Hamileliğin ilk zamanlarında yükselen ve plasentadan salınan östrojen hormonu anne adayının koku ve tat alma duyularının hassasiyetini arttırır.

Genel olarak aşermelere bakıldığında; yapılan bir çalışmaya göre, hamile kadınların %40’ının tatlı, %33’ünün tuzlu yiyecekleri aşerdiği tespit edilmiştir. Baharatlı yiyecekleri tercih edenler yüzde 17 civarında; narenciye, yeşil elma ve diğer ekşi yiyecekleri aşeren anne adaylarının sayısı ise bunların arında geliyor.

Bazı beslenme uzmanlarına göre anne adaylarının belli yiyecekleri aşermesinin özel bir anlamı olabiliyor. Örnek olarak; temizlik malzemeleri, toprak, buz ve sigara izmariti gibi değişik maddelerin aşerilmesi demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Aşerilen bu değişik maddeler demir içermezler. Hamilelik döneminde hayatında hiç olmadığı kadar buz tüketen anne adayları vardır. Bunlara ek olarak çikolata aşermesi ise B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Aşerilen besinler ile anne adayının vücudunun ihtiyaçları arasında her zaman bir paralellik olmayabilir. Anne adayı vücudunun ihtiyacı olmayan bir besini aşeriyor ise rahatlıkla tüketebilir. Örnek olarak; anne adayı çikolataya oranla brokoli daha aşeriyor ise tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Hamilelik döneminde anne adaylarının aşerdiği besinler sağlıklı besinlerse bunları gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Fakat sağlıksız besinleri aşeriyor ise bu durumu bastırmaya çalışmalı ve daha sağlıklı olan besinleri tüketmelidir. Sağlıksız gıdalara karşı yoğun olarak aşerme durumu yaşıyorsanız, her sabah düzenli olarak kahvaltı yapmalısınız. Anne adayları kahvaltılarını aksatırsa aşerme durumu daha kötü bir hal alabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap